Tahir Nuhić, zastupnik Narodnog evrposkog saveza NES u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine podnio je incijativu za izmjenu pravilnika o načinu uplate javnih prihoda budžeta i vanbudžetskih fondova na teritoriji FBiH.
Naime, kako je naveo u svom obrazloženju ovim bi se zadužilo Ministarstvo finansija FBiH da izmjeni Pravilnik o načinu uplate javnih prihoda budžeta i vanbudžetskih fondova na teritoriji FBiH i to da se izmijeni način uplaćivanja prihoda budžeta i fondova.
Kako pojašnjava Nuhić to bi značilo da se prihodi od poreza na dohodak, posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća, prihodi od vodnih naknada, doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje, doprinos za zdravstveno osiguranje iz primitaka od druge samostalne djelatnosti i povremenog samostalnog rada uplaćuje jednim nalogom.
Pozvali smo Nuhića kako bi nam detaljnije objavio na šta bi se ovo tačno odnosilo i kakvu bi korist od toga imali radnici.
"Dosadašnja praksa uplate dorpinosa iziskivalo je da imamo devet naloga koje je posebno trebalo ispuniti te uplatiti što je generisalo dodatne troškove za firme. Primjenom uplate jednog iznosa na jedan zajednički račun uštedjelo bi se provizija za svaki poseban nalog te vrijeme koje radnik provodi kod uplate istih. Ovom optimizacijom spriječavaju se greške kod iznosa zatim vrste prihoda i niza drugih grešaka koje smo imali do sada. Također uveliko bi se u pomoglo poreznim upravama FBiH odnosno radnicima koji rade na obračunima gore pomenutih stavki. Izmjena ovog pravilnika u kontekstu načina uplate ne iziskuje dodatna sredstva u budžetu osim kod izrade odnosno nadogradnje postojećih softvera u vlasništu Federalne porezne uprave", pojasnio je Nuhić.
Dodaje da bi se tako umjesto devet naloga uplaćivao bi se jedan.
"Sve ovo ne košta budžet Federacije BiH ništa. Benefiti za našu privredu bi bili solidni. Moram priznati da sam dobio odgovor Ministarstva i da je pomalo konfuzan i nedorečen. Oni su u odgovoru naveli da će ovo riješiti usvajanjem novih zakona, a ovu oblast ustvari pokriva pravilnik, odnosno podzakonski akt koji je lako promijeniti", kazao je Nuhić.