Kultura

U okviru Dana ljudskih prava na 26. SFF-u razgovarano o sigurnosti na interentu

U okviru 12. izdanja Dana ljudskih prava na 26. Sarajevo Film Festivalu organizirana je panel diskusiju o temi sigurnosti i slobode na internetu, a kao osnova za diskusiju poslužio je film "Ulovljeni u mrežu" rediteljskog dvojca Víta Klusáka i Barbore Chalupove.

Dokumentirana je to priča o tri punoljetne glumice, koje glumeći 12-ogodišnje djevojčice u samo deset dana kontaktira gotovo 2.500 punoljetnih muškaraca, koji bi im mogli biti i očevi i djedovi, što govori o jednom od najgnusnijih zločina moderne globalne civilizacije i to prema djeci.

Voditelj panel diskusije bio je novinar i režiser Robert Zuber koji je kazao da postoje horori koji se ne žele vidjeti na filmu, bilo da je riječ o fikciji, a pogotovo ako se radi o dokumentarnom filmu.

„Ovaj film jedan je od takvih dokumentarnih filmova za koji dok ga gledate, duboko u sebi poželite da nikada nije snimljen. Ne da bi se prešutjelo ono što svojom pričom donosi, već zbog želje da takva ljudska grozota ne postoji“,  istaknuo je.

Dvanaesto izdanje Dana ljudskih prava u okviru 26. SFF-a održava se pod pokroviteljstvom Kraljevine Nizozemske te je tokom današnje diskusije ambasador Nizozemske u Bosne i Hercegovini Reinout Vos kazao da zabrinjava činjenica da brojne zemlje u današnje vrijeme idu unazad kada su ljudska prava u pitanju.

„Zato je važno da se borimo protiv toga i borimo za one kojima su prava ugrožena. Iako je internet dobar za sve nas i omogućava i olakšava brojne stvari, pa evo i ovogodišnje izdanje SFF-a, on je istovremeno mjesto za kriminal i posebno zabrinjava uznemiravanje i zlostavljanje djece putem interneta“, dodao je.

Jedna od učesnica panela bila je i umjetnica i aktivistkinja Selma Selman koja je kazala da je taj film bilo teško gledati iako nije prvi takve vrste, dodajući da film govori o globalnom problemu zlostavljanja djece na internetu.

Selma je pokrenula projekat "Get a heck to school! - Marš u školu!" u okviru kojeg nastoji pomoći djeci iz romske zajednice da idu u školu i to posebno onoj djeci koja su pod rizikom da napuste školovanje.

„Mnoge organizacije širom svijeta smatraju da se to pitanje treba rješavati globalno, ali mi bismo možda trebali individualno rješavati taj problem da bismo spasili više djece. Budući da sam i sama Romkinja znam šta znači biti diskriminiran i zato želim pomoći djeci da imaju sigurniju budućnost“,  kazala je Selman.

Osvrnula se na pitanje sve većeg uticaja društvenih medija naglašavajući da bi trebalo prije svega tokom školovanja učiti djecu kako koristiti društvene medije i internet, ali je i mišljenja da bi kao dio obrazovnog sistema trebalo uvesti seksualno obrazovanje te djecu učiti kako se zaštiti od pedofila.

Jedna od učesnica panela bila je i program koordinatorica organizacije Save The Children Aida Ivković koja je također napomenula da djeca trebaju biti upoznata sa svim mogućim prijetnjama dok koriste tehnologije i internet, naglašavajući da je obaveza odraslih kako ih u tome osposobiti.

Isto kao što je potrebno djecu pripremiti za realni svijet i opasnosti u njemu, kaže Ivković, tako je potrebno upozoriti ih na sve prijetnje na internetu.

Stručnjakinja iz oblasti medijskog prava, rukovoditeljica Pravnog sektora Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) i predsjedavajuća Odbora Evropske platforme regulatornih tijela Helena Mandić također je mišljenja da treba stalno učiti djecu, ali to uvijek nije lako.

Istaknula je i pitanje činjenice da djeca uvijek žele imati pravo na svoj privatni prostor, ali to ne smije obeshrabriti, dodajući da je potrebno mijenjati cijeli obrazovni sistem jer u mnogim zemljama djeca se uče da pamte lekcije i ponavljaju ih kako bi dobili ocjene.

„Neke zemlje napredovale su u tom segmentu, ali i mi moramo to promijeniti i učiti djecu da kritički vrednuju sve informacije koje dobiju da pitaju i traže odgovore“, zaključila je Mandić.

Film "Ulovljeni u mrežu" dostupan je na festivalskoj online platformi ondemand.sff.ba, gdje je ponuđena i verzija filma prilagođena slijepoj i slabovidnoj publici, a govori upravo o prijetnjama na internetu.

Clicky