Vijesti

Da se ne zaboravi: U Foči je silovano hiljadu žena. Monstrumi nisu poštedjeli ni jednogodišnju djevojčicu

Danas 18. juna, sa početkom u 11 sati, u Foči će biti obilježen Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja nad ženama u ratu. U Foči je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu ubijeno 586 žena, a silovano više od 1.000.

Protokol obilježavanja neće se znatno mijenjati od prethodnih godina jer se "ni u Foči ništa značajno nije promijenilo kada je u pitanju odnos sa Udruženjem. Nije se udovoljilo nekim našim zahtjevima", kazala nam je Midheta Kaloper, predsjednica Udruženja žrtava rata "Foča 92-95".

Obilježavanje će biti upriličeno ispred sportske dvorane "Partizan" prigodnim programom, obraćanjima domaćina, Udruženja zaboravljena djeca rata, perfromansom djece iz Goražda, obraćanjem zvaničnika ispred institucija BiH. Potom će uslijediti mirna šetnja prema glavnom trgu u Foči, gdje će biti odana počast svim ubijenim silovanim ženama, nakon čega će u rijeku Ćehotinu biti spuštene bijele ruže.

"U Foči se ništa nije promijenilo..."

Inače, dvorana Partizan bila je jedno od najvećih objekata gdje su žene bile podvrgnute svim mogućim torturama, između ostalog i najvećoj torturi silovanja.

"U Foči se ništa nije promijenilo. Mi ne govorimo samo da bi zaštitile sebe, govorimo u ime svih drugih koje nisu imale priliku da progovore jer su ubijene, u ime onih koje ne žele da progovore. Šaljemo poruku i Evropi i cijelom svijetu da se ovo zlo konačno zaustavi, da se više nigdje u svijetu ne dozvoli da žene, djeca, muškarci... budu oružje ratova, da ne bude ratova uopće.

Najvažnija poruka je da se murali u Foči uklone i da se postave spomen-obilježja. Da se što brže i hitnije procesuiraju ratni zločinci jer nažalost, svjedoci umiru, sve ih je manje, a počinioci ostaju neadekvatno kažnjeni", kazala je za Raport predsjednica Udruženja, Midheta Kaloper.

Kako danas žive žene žrtve iz Foče?

Dodaje da je samo jedna žena koja se vratila da živi u Foču, i to isključivo tu boravi preko ljeta, zbog obrađivanja zemljišta i drugih poljoprivrednih poslova.

"Ostale žene koje su pretprjele zločine i preživjele, nemaju snage ni hrabrosti da se vrate da žive u Foči, osim kada su u pitanju obilježavanja i aktivnosti koje organizuje Udruženje", kaže nam Kaloper.

Dodaje da većina članica živi na području Kantona Sarajevo, tačnije na Dobrinji.

"Na Trgu djece Dobrinje otvorili smo svoju radionicu gdje se one okupljaju, imaju razne terapije i gdje provode, kako one kažu, najljepše dane u sedmici", navodi predsjednica Udruženja.

Predsjednica Udruženja Midheta Kaloper. Foto: Facebook

Što se tiče podizanja optužnica za silovanje, predsjednica Kaloper ističe kako se nadaju da će ova godina biti uspješna jer je Udruženje ostvarilo dobru saradnju sa istražnim organima te da očekuju veći broj optužnica.

"Do sad je u fazi pet optužnica i jedna je samo za silovanje, što ne znači da ih neće biti do kraja godine".

Boli ih slaba svijest građana

Ističe da ih najviše boli slaba svijest građana o zločinima koji su počinjeni nad žrtvama iz Foče te slab odziv na ovakva obilježavanja.

Broj građana koji ih podržavaju prilikom ovakvih obilježavanja nije onakav kakav su očekivali, ali nadaju se da će to ove godine biti drugačije.

"Treba da se probudi svijest građana. Pozvala sam sve građane, insitucije BiH, međunarodnu zajednicu…, ukoliko ne budu u Foči 18. juna, ili 19-og u Brčkom, a budu sjedili u svojim toplim domovima, neka se samo sjete jednogodišnje djevojčice koja je višestruko silovana u Foči i nažalost njeni posmrtni ostaci ni danas nisu pronađeni", kaže Kaloper.

Smetnje tokom obilježavanja u Foči

Prilikom obilježavanja svojih manifestacija u Foči, nerijetko su se suočavali sa pokušajima napada i opstruiranja događaja od strane lokalnih Srba.

"To su bili pojedinci koji su pokušali da nešto dobace, uvijek se nađe neko ko pušta muziku, koristi megafon, ali to policija vrlo brzo sankcioniše i ukloni", kaže.

Otkako je Udruženje počelo sa obilježavanjima i aktivnostima u Foči, izgradili su dobru saradnju sa policijskom upravom Foča.

"Oni zaista obave svoj posao profesionalno, evo i pred ovo obilježavanje već nekoliko puta su zvali da pitaju da li treba još nešto, kada počinjemo sa postavljenjem pratećih elemenata koji su nam potrebni da bude patrola, i zaista smo u ovo par dana pred obilježavanje u stalnoj komunikaciji. S te strane, respekt", ističe predsjednica Udruženja.

Političari da pokažu više razumijevanja

Ove godine manifestacije se obilježava pod sloganom "Od Drine do Save".

U nedjelju je, dakle, obilježavanje u Foči, a u ponedjeljak u Brčkom. Svoj doprinos dalo je i Udruženje zaboravljena djeca rata da ovo sve protekne onako kako to dolikuje heroinama.

Ove godine je puno diplomatskog kora potvrdilo dolazak u Foču. Po prvi put dolaze predstavnici OHR-a. Svoj dolazak su potvrdili i zamjenica američkog ambasadora u BiH Deborah Mennuti, otpravnik poslova ukrajinske ambasade u BiH, zamjenik visokog predstavnika i šef kanclearije OHR-a u Banjaluci, ambasador Velike Britanije. Nezvanično, očekuje se i dolazak ambasador Iraka, više saradnice za ljudska prava UN-a u BiH…

Što se tiče dolaska domaćih političara, predsjednica Udruženja ističe da bi oni trebali imati više razumijevanja.

Za sad su dolazak potvrdili Adnan Delić, ministar rada i socijalne politike; potpredsjednik RS Ćamil Duraković, Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice; Aida Obuća kao jedina iz Doma Federacije BiH koja im svake godine daje podršku, gradonačelnik Goražda te ministrica Naida Hota-Muminović iz Vlade KS… nezvanično, očekuje se i dolazak ministrice rada i socijalne politike KS, premijer KS Nihad Uk, i ministar za pitanje boraca Omer Osmanović.

Clicky