Region

U Beogradu održani 16. protesti ‘Srbija protiv nasilja’. Učesnici iznijeli novi glavni zahtjev

Građanski protest "Srbija protiv nasilja", 16. po redu, večeras se održava ispred Skupštine Srbije i za glavnu temu ima stanje u prosveti s obzirom na to da nova školska godina počinje za dvije sedmice, a srbijanske vlasti još nisu ponudile konkretne mjere za poboljšanje bezbjednosti u školama iako se prošla školska godina završila neplanirano - zbog masovnog ubistva u jednoj beogradskoj osnovnoj školi.

Organizatori protesta, srbijanska proevropska opozicija, najavili su da će se građani u protestnoj šetnji kretati od Skupštine Srbije do Pravnog fakulteta i Ministarstva prosvjete, a zatim i do kabineta srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.

Proevropska opozicija je u najavi današnjeg protesta ukazala da, iako je prošla školska godina okončana masakrom nezapamćenim u regionu, srbijanske vlasti i dalje nisu riješile probleme nasilja i bezbjednosti u školama, a prosvjetni radnici i dalje nemaju jasne instrukcije kako da započnu školsku godinu i da se suoče sa nasiljem s kraja prošle školske godine.

Foto: AA

Ministarstvo prosvjete je u petak školama uputilo Smjernice za organizaciju i realizaciju obrazovno-vaspitnog rada u kojima se, kada je sprečavanja nasilja u pitanju, predviđa da u prvoj radnoj sedmici u školama bude organizovana "tematska nastava, sa radionicama i drugim aktivnostima usmjerenim ka negovanju empatije, vrijednostima međusobnog poštovanja, saradnje i solidarnosti, uz uvažavanje različitosti".

Pored problema u prosvjeti učesnici protesta traže i ispunjenje svojih ranijih zahtjeva, odnosno institucionalnu odgovornost predstavnika vlasti zbog promocije nasilja i govora mržnje u srbijanskom društvu koja je, prema njihovom mišljenju, dovela do dva masovna ubistva za samo dva dana početkom maja ove godine.

Foto: AA

To podrazumijeva smjenu ministra policije Branislava Gašića, direktora Bezbjednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina, smjene članova Vijeća Regulatornog tijela za elektronske medije, oduzimanje frekvencija televizijama Pink i Hepi jer "promovišu mržnju i nasilje", smjenu rukovodstva Radio-televizije Srbije i gašenje tabloidnih medija koji "objavljuju lažne vijesti, šire govor mržnje i nasilja i kontinuirano krše novinarski kodeks".

Iako ga nema u zvaničnim zahtjevima, učesnici protesta svojim povicima i transparentima najčešće traže odgovornost Vučića i njegov odlazak sa vlasti.​​​​​​​

Clicky