Politika

Tužilaštvo KS odbilo provesti istragu protiv Sebije Izetbegović i drugih. Amina Smajlović: Žalit ćemo se

Odbijanje liječenja bolesnog djeteta za sarajevsko kantonalno Tužilaštvo nije krivično djelo. To je suština najnovijeg pravosudnog skandala koji su u „slučaju Nadin“ kreirali postupajuća tužiteljica Sanela Škaljić i glavna tužiteljica u KS Sabina Sarajlija, poznati akter neriješenih slučajeva. Međutim, ovaj slučaj se ni slučajno neće završiti na tome, budući da se istim već bave institucije više razine...

Priložena obimna dokumentacija

U planetarno poznatom skandalu pedijatari KCUS-a su prošle godine u novembru odbili liječiti malodobnu pacijenticu Nadin S. To su potvrdili i potpisima na izjavi, a njihova direktorica dr. Sebija Izetbegović je šokirala javnost izjavom pred TV kamerama da se „ovo dijete od ovakvih roditelja više neće liječiti na KCUS-u...“ I zaista, kako je tada rekla Izetbegović, tako je i sada – djevojčica Nadin S. i danas se liječi na UKC Tuzla, u Općoj bolnici u Sarajevu u na klinici u Turskoj.

Porodica Smajlović podnijela je tužbu Tužilaštvu KS zbog odbijanja liječenja djeteta i objavljivanja ličnih podataka i detalja o oboljenju protiv direktorice KCUS-a dr. Sebije Izetbegović, dr. Ede Hasanbegovića i još devet pedijatara. Radi se o krivičnim djelima iz Člana 232 (Nepružanje medicinske pomoći) i 187, stav 1 (Neovlašteno otkrivanje profesionalne tajne) prema KZ FBiH. Uz tužbu je priložena i obimna dokumentacija za koju su pravni eksperti, ali i neke institucije procijenile da je i više nego dovoljna za dokazivanje inkrimiranog ponašanja menadžmenta i pedijatara KCUS-a.

Pa ipak, postupajuća tužiteljica Sanela Škaljić i glavna tužiteljica u KS Sabina Sarajlija donijele su 19. 11. 2020. godine „Naredbu da se istraga neće provoditi (...) jer je iz prijave i pratećih spisa očigledno da prijavljeno djelo nije krivično djelo.“

Faksimil Obavijesti Tužilaštva KS
Faksimil Obavijesti Tužilaštva KS

Institucija ombudsmena za ljudska prava u BiH još ranije je na temelju iste dokumentacije donijela mišljenje da su u ovom slučaju „prekršena ljudska prava malodobne pacijentice zagarantirana konvencijama za ljudska prava i prava djeteta UN“. Također, Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH donijela je rješenje da je zaista došlo do zloupotrebe i neovlaštenog objavljivanja podataka o pacijentici te je naložila uklanjanje sa web-stranice KCUS-a.

I pored svega, tužiteljice Škaljić i Sarajlija odlučuju da uopće ne provedu istragu! Uzevši u obzir da sarajevsko pravosuđe gotovo da ne procesuira krivična djela u kojima su osumnjičeni osobe bliske ili usko vezane za SDA, ovo nije ni iznenađujuće. Neriješeni slučaj ubistva Dženana Memića, ignoriranje „afere Asim“, razvodnjavanje „afere respiratori“, zataškavanje slučaja nelegalnog djelovanja Ljekarske komore KS... su argumenti za tvrdnje da pravosuđe u Sarajevu (i BiH) zahtijeva temeljitu reformu i čistku od politički podobnih kadrova i stranačkog utjecaja.

Na primjer, u ovom slučaju sporno je što je tužiteljica Sanela Škaljić porodičnim vezama vrlo bliska sa SDA, pa nije bilo za očekivati da će teretiti Sebiju Izetbegović. Nadalje, glavna tužiteljica je ponašanjem u „slučaju Memić“ pokazala da ne namjerava nauditi stranci SDA, njenim liderima i tajkunima. Sudskim zataškavanjem omogućava se rad nelegalne Ljekarske komore KS preko koje dr. Izetbegović vrlo destruktivno djeluje na sarajevsko zdravstvo. I tako dalje...

Bahato ignoriranje činjenica

Međutim, kako je rečeno, zasigurno se ovaj slučaj neće završiti na bahatom ignoriranju notorne činjenice da su sarajevski pedijatri odbili liječiti dijete, a kantonalni tužitelji u tome ne vide krivično djelo. Jer...

„Dobila sam poziv iz Federalnog tužilaštva. Oni su već obaviješteni o ovom slučaju i rekli su mi da je tužiteljica Škaljić donijela naprasnu i neadekvatnu odluku te da će Kantonalno tužilaštvo morati ponovo pokrenuti postupak i to po hitnoj proceduri,“ kaže nam Amina Smajlović, majka djevojčice. „Mi ćemo se svakako žaliti na ovakvu odluku tužiteljice Škaljić.“

Kako je Raport već pisao, ovim slučajem se bavi i Ured za borbu protiv korupcije Vlade KS. Bez obzira na turbulencije u kantonalnoj vlasti ovaj Ured radi punim intenzitetom. Nedavno je i specijalni savjetnik Američke ambasade u ovom Uredu Eric Larson osobno posjetio direktoricu Izetbegović i zahtijevao izjašnjenje o tome šta je poduzeto protiv ljekara koji su odbili liječenje djeteta. Nije nam poznato šta je Kabinet generalne direktorice KCUS-a odgovorio.

Ali zato, kako Raport saznaje, Ured za borbu protiv korupcije kojim upravlja Erduan Kafedžić formirao je poseban Tim za borbu protiv korupcije u zdravstvu i „slučaj Nadin“ je jedan od prioriteta, ali ne i jedini.

 

Clicky