danas ročište na sudu

Tužilaštvo BiH proširilo istragu. Hoće li to biti dovoljno da Debevec i Osmica ostanu iza rešetaka?

Debevec i Osmica su uhapšeni zbog nelegalnog prisluškivanja dva broja Suda BiH i brojeva uposlenika Tužilaštva

Suspendirani predsjednik Suda Bosne i Hercegovine Ranko Debevec i bivši šef Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osman Mehmedagić Osmica uhapšeni su još 18. decembra prošle godione.

Tri dana kasnije, Sud BiH je na prijedlog državnog tužilaštva odredio pritvor ovom dvojcu.

Debevec i Osmica su uhapšeni zbog nelegalnog prisluškivanja dva broja Suda BiH i brojeva uposlenika Tužilaštva.

Iznijela niz razloga

Tužiteljica Bojana Jolović tada je iznijela iznijela niz razloga za određivanje pritvora, naglasivši kako se u dosadašnjoj karijeri nije susretala s više opstrukcija tokom istrage.

U međuvremenu, mjera pritvora je još jednom produžena za mjesec.

Za danas u 11 sati zakazano je novo ročište na kojem će se raspravljati o prijedlogu Tužilaštva za produženjem pritvora za dodatnih 30 dana.

Tužiteljica Jolović je već ranije ukazivala na to da su obojica vršili pritisak na svjedoke kako bi onemogućili istragu.

A da se mnogo toga u ovom slučaju tek treba raspetljati govori i jučerašnja policijska akcija u kojoj su vršeni pretresi na šest lokacija te uhapšena jedna osoba.

Kako smo već pisali, u prostorijama Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) sinoć je saslušan Milisav Pijuk, koji je prethodno uhapšen po nalogu Tužilaštva BiH.

Pijuk je osumnjičen u predmetu koji se vodi protiv Debevca, Mehmedagića, ali i advokatice Vasvije Vidović.

Koruptivne aktivnosti

Istraga protiv Debevca i Mehmedagića je proširena zbog sumnje u koruptivne aktivnosti.

Debevec se sumnjiči i za zloupotrebu položaja, kao i za visoku korupciju, odnosno pogodovanje optuženicima za materijalnu korist.

Tu se ističe uglavnom ime bjegunca od hrvatskog pravosuđa Zdravka Mamića.

Kako je Raportu ranije potvrđeno, u Tužilaštvu BiH zbog toga je saslušan i biznismen Ljiljanko Palac koji je navodno bio spona između Mamića i Debevca.

Sud BiH će na današnjem ročištu saslušati argumente obje strane, a potom u zakonskom roku odlučiti o tome hoće li produžiti protiv Debevecu i Osmici.

Clicky