Velika Britanija

Trese se Sunakova vlada, jedan ministar već podnio ostavku i to zbog Ruande

Ministar useljeništva u Vladi Velike Britanije Robert Jenrick podnio je ostavku.

Ovaj potez dolazi nakon što je vlada objavila hitne zakone koji imaju za cilj omogućiti provođenje politike azila u Ruandi.

Ministar unutrašnjih poslova James Cleverly govorio je o politici u Donjem domu, a Jenrick je tada bio odsutan. Počele su kružiti glasine da je odstupio.

Potvrdili glasine

Zatim je - nakon ponovljenih pitanja zastupnika o navodnoj ostavci, Cleverly rekao da je to "potvrđeno".

U svom pismu o ostavci, Jenrick je naveo premijeru Rishiju Sunaku da odbija "biti još jedan političar koji daje obećanja o imigraciji britanskoj javnosti, ali ih ne ispunjava".

Osim što piše o ilegalnoj imigraciji, komentira i paket mjera koje je vlada najavila u ponedjeljak za smanjenje legalne migracije.

To se "mora odmah provesti kroz hitnu promjenu pravila" i trebalo bi biti praćeno reformama početkom sljedeće godine "kako bismo osigurali ispunjavanje obaveze iz manifesta 2019. na temelju koje je izabran svaki pojedini konzervativni zastupnik", kaže Jenrick.

Ministri kažu da će nacrt zakona spriječiti daljnja pravna osporavanja deportacijskih letova, nakon što je Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva prošlog mjeseca presudio da je shema bila nezakonita.

Prema petogodišnjem planu - prvi put najavljenom u aprila 2022. - neki tražitelji azila koji stignu u Ujedinjeno Kraljevstvo bit će upućeni u ovu afričku zemlju.

Status izbjeglice

Po dolasku mogli bi dobiti status izbjeglice i dopustiti im da ostanu. Ako ne, mogli bi podnijeti zahtjev za nastanjenje tamo po drugim osnovama ili zatražiti azil u nekoj drugoj "sigurnoj trećoj zemlji".

Vlada je rekla da "svako ko ilegalno uđe u Ujedinjeno Kraljevstvo" nakon 1. januara 2022. može biti poslan tamo, bez ograničenja u broju.

Velika Britanija je već platila ruandskoj vladi 140 miliona funti, ali tamo zapravo nije poslan nijedan tražitelj azila. Prvi let trebao je krenuti u junu 2022., ali je otkazan nakon pravnih sporova.

A zašto je Britanija izabrala ovaj vid saradnje s Ruandom?

Vlada je objasnila da će ta politika odvratiti ljude od dolaska u Velkiu Britaniju "ilegalnim i opasnim metodama", poput malih brodova preko La Manchea.

Više od 45.000 ljudi koristilo se ovom rutom za ulazak u Britaniju 2022. To je najveća brojka otkad se bilježi.