Toplina površine okeana je na rekordnom nivou. Temperature su počele da rastu sredinom marta i naglo su porasle tokom nekoliko sedmica, ostavljajući naučnike u šoku i u poslu da otkriju zašto.
Temperature su pale od svog vrhunca u aprilu – kao što je to prirodno u proljeće – ali su i dalje više nego što su ikada bile zabilježene za ovo doba godine, piše CNN.
Još jedna prekretnica
“To je izvanredno”, rekao je Gregory C. Johnson, oceanograf u Nacionalnoj upravi za okeane i atmosferu, koja izračunava temperaturu površine okeana koristeći mrežu brodova, plutača, satelita i plovaka.
Iako su to još uvijek preliminarni podaci, ako se izdrže, rekao je, "ovo je još jedna prekretnica".
Rekord možda ne izgleda ogroman – gotovo je dvije desetine stepena viši od prethodnog rekorda iz 2016. – ali s obzirom na to koliko je topline potrebno da se zagrije ovo ogromno vodeno tijelo, “to je ogromna količina energije,” Matthew England, profesor dinamike okeana i klime na Univerzitetu Novog Južnog Velsa, Australija, rekao je za CNN.
Šta se krije iza ovog brzog porasta još nije sasvim jasno. "Ove temperature su upravo porasle, ljudi nisu imali priliku da sve to odgonetnu", rekao je Johnson.
Neki naučnici su zabrinuti da bi obim ovih novih rekorda mogao označiti početak alarmantnog trenda. Drugi kažu da su rekordne temperature poput ovih uvijek zabrinjavajuće, ali da ih se očekuje s obzirom na klimatsku krizu uzrokovanu ljudskim faktorom.
Svi se slažu da će posljedice vjerovatno biti značajne. Topliji okeani izbjeljuju korale, ubijaju morski život, povećavaju porast nivoa mora i čine okean manje efikasnim u apsorpciji zagađenja koje zagrijava planete – što su okeani topliji, to će se planeta više zagrijavati.
Glavni pokretači
Vjeruje se da je jedan od glavnih pokretača topline približavajući – i potencijalno jaki – El Ninjo, prirodna klimatska fluktuacija povezana sa zagrijavanjem u centralnom i istočnom tropskom Tihom okeanu, koja ima globalni efekat zagrijavanja.
Svijet je upravo izašao iz trogodišnje La Ninje, hladnijeg pandana El Ninja, koja je pomogla da se prikrije puni uticaj globalnog zagrijavanja. Od kada je La Ninja završila u martu, čini se da temperatura okeana raste, kažu naučnici.
"Pomalo je kao da su vrata zamrzivača bila otvorena neko vrijeme i to je pomoglo da se planeta ohladi“, rekao je Johnson. Ali čak i dok je zamrzivač bio otvoren, pozadinske temperature su nastavile rasti. Sada je zamrzivač zatvoren, sve je toplije nego prije.
Svjetska meteorološka organizacija saopćila je u srijedu da postoji oko 80 posto šanse da će se El Nino razviti između jula i septembra. Ali dio onoga što je zbunilo naučnike je to što su temperature toliko porasle prije nego što je i stigla.
Neki su zabrinuti da ovo sugerira da bi klimatske promjene mogle napredovati na način na koji klimatski modeli nisu predvidjeli.
Svjetski okeani
"El Ninjo se sprema, ali je vjerovatno prerano kriviti to kao uzrok", rekao je za CNN profesor Mike Meredith, naučni vođa u British Antarctic Survey.
“Od vitalnog je značaja da otkrijemo što uzrokuje [vrhunac temperature površine oceana] i shvatimo je li ovo izolirani ekstremno visok ili početak još zabrinjavajućeg trenda.”
Površinske temperature govore jednu priču o tome šta se dešava sa svjetskim okeanima.
Ali da bismo razumjeli kuda svijet ide dugoročno, važno je pogledati i dublje temperature okeana, rekla je Sarah Purkey, docentica na Scripps institutu za oceanografiju.
Hiljade plovaka u svjetskim okeanima mjere njegov toplinski sadržaj, analizirajući temperaturu od površine do dubokih voda, vraćajući podatke.
"Sadržaj toplote u okeanu je u vrlo stalnom, ponekad ubrzanom porastu", rekao je Purkey za CNN zbog globalnog zagrijavanja uzrokovanog ljudskim djelovanjem. Okeani apsorbuju oko 90% viška toplote koju svijet proizvodi, kao i oko 25% zagađenja ugljenikom.
Godine 2022. okeani su četvrtu godinu zaredom bili najtopliji zabilježeni.
Studija objavljena u aprilu pokazala je da se vrućina u klimatskom sistemu ubrzava, što predstavlja loše vijesti za okeane.
Dugoročni trend
Utvrđeno je da se stopa promjene količine topline koju je Zemlja akumulirala više nego udvostručila u posljednje dvije decenije – a većina toga odlazi u okean.
"Postoji zaista hitna potreba da se ovo shvati jer ako je to dio dugoročnog trenda, ovo je zaista vrlo zabrinjavajuće", rekla je Karina von Schuckmann, oceanograf u Mercator Ocean International u Francuskoj i koautor studije.
Jedan iznenađujući razlog mogao bi biti smanjenje aerosola u atmosferi. Godine 2020. uvedeni su propisi za ograničavanje količine sumpora u brodovima koji se koriste za gorivo – politika koja ima za cilj rješavanje problema zagađenja zraka.
Iako zagađenje zraka ima značajan utjecaj na zdravlje ljudi, ono djeluje i kao umjetna zaštita od sunca i odbija sunčevu svjetlost daleko od Zemlje. Jedna teorija je da je odsustvo aerosola moglo povećati toplinu, rekao je von Schuckmann.
Bez obzira na razloge koji stoje iza povećanja topline u okeanu, utjecaji su potencijalno katastrofalni ako temperature nastave da rastu.