Jasno je da je dobra hrana dobra za našu dušu. Ali emocionalno jedenje, tj. kada jedemo iz emocionalnih razloga, može ponuditi kratkotrajnu utjehu, ali dugoročno može narušiti dobrobit i nažalost povećati brojku na vagi.
Može li vas hrana usrećiti? Da, definitivno! Jelo bi trebalo donositi radost. Ali budite oprezni – brzo može postati zamjena za mnogo toga. Emocionalno jedenje je upravo to: pokušavanje nositi se s negativnim osjećajima kroz hranu.
Šta znači emocionalno jedenje?
Emocionalno jedenje znači da ste skloni hrani kompenzirati negativne ili pozitivne osjećaje. Javlja se emocionalna glad koja se razlikuje od fizičkog osjećaja gladi. Ova glad dolazi iznenada i često se utažuje vrlo slatkim ili slanim/masnim zalogajima. Dok jedete, možete osjećati kao neku vrstu "umrtvljenosti" od pronalaska brzog zadovoljstva. Ali to često prati osjećaj nelagode, krivnje i srama. Emocionalno jedenje nastaje u umu, a ne u želucu. Ako želite smršati, važno je bolje upoznati sebe i razumjeti zašto i kada jedete. Morate naučiti razlikovati različite prehrambene impulse.
Zašto je tako teško prestati emocionalno jesti?
Razlog tome nije neznanje. Svi znamo što znači zdrava prehrana, ali ponekad biramo nezdravu hranu. To su često uvjetovani impulsi. Oni proizlaze iz asocijacija na osjećaje kao što su slobodno vrijeme, sloboda ili nagrada. Ponekad jedemo iz dosade ili usamljenosti. Hrana također može poslužiti da nam odvrati pažnju ili izbjegne neugodne misli.
Rješenje: samorefleksija
Važno je nositi se s vlastitom životnom situacijom. Evo nekoliko pitanja koja bi vam mogla pomoći. Odvojite vrijeme da na njih iskreno odgovorite i razmislite o njima:
Na što najviše vremena potrošite svaki dan?
Ispunjava li vas ono što radite?
S kim provodite najviše vremena?
Čini li vas to sretnim?
Šta biste voljeli raditi u slobodno vrijeme?
Šta zapravo radite?
Kažete li često da čak i kada osjećate ne?
Imate li dobre prijatelje?
Treba li donijeti važne odluke?
Postoji li nešto što već dugo želite učiniti, ali još niste?
Šta vam u životu ide dobro, a što remeti ravnotežu?
Na ova pitanja nije lako odgovoriti, ali su ključna za vaš daljnji razvoj. Hrabrost za samorefleksiju uvijek je nagrađena.
Od emotivne do duševne hrane
Za razliku od emocionalne hrane, hrana za dušu je nešto prekrasno, nešto ljekovito. Ako uživate u onome što volite, bit ćete dobro. Soul food za svakoga može biti nešto drugačije. To mogu biti sjećanja na djetinjstvo, jednostavno jelo koje je napravila vaša majka ili miris svježe pečenih kolačića.
Koje nas namirnice posebno vesele? Hrana s triptofanom! Ova tvar potiče proizvodnju serotonina, hormona sreće. Možete ga pronaći u čokoladi, bananama i orasima. Miris vanilije također može izazvati osjećaj sreće – a vanilija ne ostavlja kalorije.
Postoji mnogo stvari koje nas mogu učiniti sretnim: susret s prijateljima, dobar film, šetnja prirodom ili uzbudljivi podcast i još puno toga. Ovom zapravo jednostavnom, ali vrlo učinkovitom mjerom možete zauvijek pobijediti emocionalno jedenje.