TikTok je otvorio svoj prvi evropski data centar kako bi ublažio strahove od kineskog državnog nadzora.
Kompanija kaže da se podaci evropskih korisnika sada migriraju na servere u Dablinu, kao dio svog stalnog odgovora na zabrinutost za privatnost podataka.
TikTok, koji je u vlasništvu kineske firme ByteDance, kaže da nikada nije dao podatke Pekingu.
Kritičari strahuju da bi kineska država mogla zatražiti pristup bilo kada.
Gigant za razmjenu videa također omogućava evropskoj sigurnosnoj kompaniji pristup reviziji cyber-sigurnosti i kontrolama zaštite podataka.
TikTok je ovo nazvao "Projekat Clover", ukazujući na ključnu ulogu koju Irska igra. Radi se paralelno s "Projektom Teksas", koji je uključivao obećanje sličnih mjera američkim zakonodavcima 2020.
Ranije ove godine TikTok se suočio sa brojnim vladinim ograničenjima u pogledu upotrebe na osnovu cyber-sigurnosti i privatnosti.
Niz institucija odlučilo je da zabrani aplikaciju na uređajima zvaničnika, uključujući vladu Velike Britanije, Evropski parlament, Evropsku komisiju i Vijeće EU.
Ključna zabrinutost evropskih sigurnosnih zvaničnika je rizik da će kineska država pristupiti podacima koje TikTok ima o svojim korisnicima.
Vlasti koje uvode zabrane upozorile su da bi Peking mogao pristupiti e-pošti, kontaktima i drugoj komunikaciji zbog toga što aplikacija postoji na uređaju.
Kao dio svojih napora da ublaži ove brige, TikTok će sada pohranjivati evropske korisničke podatke lokalno.
Jedan data centar u Dablinu je sada u funkciji s planovima za drugi u Irskoj i jedan u regiji Hamar u Norveškoj.
Podaci o više od 150 miliona evropskih korisnika TikToka bit će premješteni kroz jedan od ova tri centra.
U ažuriranju projekta i uz najavu prvog data centra koji dolazi na mrežu, potpredsjednik TikToka za javnu politiku u Evropi, Theo Bertram, rekao je da će se sigurnosna kompanija treće strane također koristiti za nezavisnu reviziju TikTokovog rada u podatkovnom centru.
Project Clover je zadužio NCC Group, globalnu kompaniju za cyber sigurnost sa kancelarijama širom Evrope, da pažljivo pregleda TikTok kontrole podataka i prijavi sve incidente.
Stephen Bailey, globalni direktor za privatnost u NCC Grupi, rekao je da je ponosan što je TikTok odabrao NCC da bude provajder treće strane na projektu.
"Naš objektivni nadzor, praćenje i uvjeravanje znači da korisnici platforme u Evropi i Velikoj Britaniji mogu imati povjerenja u poboljšane standarde sigurnosti podataka koje postavlja TikTok, a koji nadilaze evropske regulatorne zahtjeve“, rekao je.
TikTok je rekao da će NCC grupa identificirati i odgovoriti na sve "sumnjive ili anomalne pokušaje pristupa" i da će raditi na poboljšanju sigurnosti.
U narednim mjesecima, TikTok i NCC Group će se sarađivati sa kreatorima politike širom Evrope kako bi objasnili kako će ovaj sistem funkcionirati u praksi.