Umrla je žena koja je preživjela logor smrti Auschwitz i opsadu Sarajeva 1990-ih, saopštili su predstavnici židovske zajednice u BiH, prenosi The Guardian.
Greta Ferušić Weinfeld umrla je u ponedjeljak u 97. godini života.
Rođena u sjevernoj Srbiji 1924., Ferušić je 1944. deportirana u Auschwitz zajedno s nekoliko članova porodice koji su kasnije ubijeni u logoru u Poljskoj. Bila je jedina preživjela iz svoje porodice. Nakon završetka Drugog svjetskog rata vratila se u Srbiju, studirala arhitekturu u Beogradu, a kasnije se preselila u bosansku prijestolnicu Sarajevo.
Radila je kao profesorica na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, napredujući kroz akademske činove do dekanice škole. No, usred nasilnog raspada Jugoslavije, Ferušić je ponovno bila uhvaćena u unakrsnoj vatri rata.
Tokom rata u Bosni 1992-1995, Ferušić je odbila biti evakuirana kada su srpske snage opkolile Sarajevo u višegodišnjoj opsadi u kojoj je, prema procjenama, ubijeno oko 11.000 ljudi, uključujući 1.600 djece.
“Tokom Drugog svjetskog rata cijela je Europa bila u nevolji i patnji… (dok za vrijeme bosanskog rata) samo 100 kilometara zračne linije dalje ljudi su živjeli normalnim životom bez utjecaja ovih događaja i ne primjećujući što se ovdje događa”, ona je kasnije opisivala opsadu grada.
“Otišla je veličanstvena osoba… preživjela je mnogo dobrih i strašnih stvari”, rekao je Haris Pašović, koji je režirao dokumentarac o Ferušiću, u poruci objavljenoj na Facebooku, piše The Guardian.
Dokumentarac – “Greta” – priča je o njenoj dramatičnoj životnoj priči, a film je prikazan na nekoliko međunarodnih filmskih festivala nakon što je izašao 1997. godine.
Ferušić je u filmu objasnila svoju odluku da u vrijeme opsade ostane u Sarajevu.
“Već sam u životu bila prisiljena napustiti svoj dom. Nikada više neću dobrovoljno napustiti svoj dom”, rekla je.
Godine 2004. Ferušić je odlikovana Križom Auschwitza – poljskim odlikovanjem u čast preživjelih iz nacističkih koncentracijskih logora.
Holokaust je bio genocid nad šest miliona europskih Židova između 1939. i 1945. od strane nacista i njihovih pristaša, piše The Guardian..