SAD je, barem prema broju potvrđenih slučajeva, daleko najteže pogođena zemlja na svijetu. Zaraženih je službeno gotovo 338 hiljada, a umrlih 9.654.
New York je daleko najteže pogođeni američki grad, s više od 67 hiljada potvrđenih slučajeva u ovom milionskom gradu i više od 123 hiljade u saveznoj državi New York.
"Ovo će, iskreno, biti najteža i najtužnija sedmica u životu većine Amerikanaca. To će biti naš Pearl Harbour, naš 9/11, samo što neće biti lokaliziran", poručio je u nedjelju čelnik javnih zdravstvenih službi SAD-a Jerome Adams: "To će se događati po cijeloj zemlji i želim da to Amerikanci razumiju."
U New Yorku 4.000 mrtvih od koronavirusa, 11. septembra ih je bilo 2.700
Međutim, SAD je već prošle sedmice prošao simboličnu tačku, s više umrlih od koronavirusa nego od terorističkih napada Al Kaide 11. septembra 2001.
U petak je država New York brojem umrlih od koronavirusa (2935) nadmašila broj poginulih 11. septembra (oko 2.700 od ukupno 2.996).
A u nedjelju je i sam grad New York prešao tu tužnu tačku. Prema današnjim podacima sa stranice Centra za sistemsku znanost i inženjering (CSSE) na Univerzitetu Johns Hopkins trenutni broj umrlih od koronavirusa u gradu New Yorku je čak 3.048. Broj umrlih u istoimenoj saveznoj državi je sada 4.159.
"Simbolika ove prekretnice nije promaknula ni samim Njujorčanima", piše američki portal Politico.
"Živjeli smo u raju, zar ne, u ovom divnom gradu? Imali smo ples, pozorište, operu, imali smo sve, sjajne sportove. I sad odjednom to nemamo... Mnogo toga se neće ponovo otvoriti", rekla je autorica Julia Vitullo Martin s Manhattana.
Ljekari i sestre se žale: Nemamo dovoljno respiratora, maski ni testova
I Kathryn Wilde, predsjednica udruženja Partnership for New York City, zapitala se hoće li se ovaj čuveni grad ikad oporaviti od pandemije i vratiti svojoj staroj vrevi i načinu života po kojem je poznat.
"Ovo je vrsta malaksalosti i neprestanog straha i ranjivosti koja bi mogla izmijeniti kulturu. Nije to samo zbog broja smrti, već zbog samog iskustva", rekla je Wylde.
Međutim, brojke su, naravno, bitne. Prema jednom modelu u New Yorku će do kraja epidemije umrijeti oko 16 hiljada ljudi. A zdravstveni stručnjaci Bijele kuće procjenjuju da će između 100.000 i 240.000 Amerikanaca umrijeti čak i uz poštivanje uvedenih mjera.
Ljekari i medicinske sestre upozoravaju da nemaju dovoljno respiratora, testova, a ni maski i zaštitne opreme za liječenje sve većeg broja oboljelih i uporno apeliraju na administraciju Donalda Trumpa da im pošalje nove zalihe.
Trump pak insistira da pomaže koliko može, a krajem prošlog mjeseca izazvao je nevjericu tvrdnjom da "ne vjeruje da (New Yorku) treba 30-40 hiljada respiratora", koliko je guverner te države Andrew Cuomo zatražio.