Nauka

Teleskop James Webb snimio ‘zeleno čudovište’ u svemiru i nikad viđene detalje

James Webb teleskop svemir zeleno čudovište

Svemirski teleskop James Webb otkrio je živopisne, nikad prije viđene detalje u jednom od najbolje uočenih ostataka eksplodirane zvijezde.

Užareni plin i prašina Cassiopeia A su sve što je ostalo od zvijezde koja je eksplodirala u supernovi, a njena svjetlost je prvi put stigla do Zemlje prije 340 godina. To je najmlađi poznati ostatak supernove u našoj galaksiji, zbog čega su nebeske objekte proučavali mnoštvo zemaljskih i svemirskih teleskopa.

Cassiopeia A nalazi se 11.000 svjetlosnih godina od nas u sazviježđu Cassiopeia, a ostatak se proteže na 10 svjetlosnih godina, piše CNN.

Uvidi iz Cas A, kako je ostatak poznat, omogućavaju naučnicima da nauče više o tome kako nastaju eksplozije zvijezda.

Astronomi su okrenuli Webb teleskop i njegove instrumente u pravcu Cas A kako bi vidjeli mogu li infracrvene mogućnosti opservatorije uhvatiti nešto što je drugim teleskopima promaklo. Infracrveno svjetlo je nevidljivo ljudskom oku, što omogućava Webu da špijunira inače nevidljive aspekte svemira.

"Cas A predstavlja našu najbolju priliku da pogledamo polje krhotina eksplodirane zvijezde i izvršimo neku vrstu autopsije zvijezde kako bismo shvatili koja je vrsta zvijezde bila tamo prije i kako je ta zvijezda eksplodirala", rekao je Danny Milisavljević, docent na Univerzitetu Purdue i glavni istraživač Webb programa koji je uhvatio nova zapažanja.

"U poređenju sa prethodnim infracrvenim slikama, vidimo nevjerovatne detalje kojima ranije nismo mogli pristupiti", rekla je istraživačica Tea Temim, istraživački astronom sa Univerziteta Princeton.

Webbova nova infracrvena slika Cas A prevedena je u vidljivu svjetlost tako da ljudsko oko može vidjeti boje ostatka. Crveno i narandžasto svjetlo na vanjskoj strani ostatka ukazuje na toplu prašinu, gdje se materijal izbačen iz zvijezde prije nego što je eksplodirala sudara s okolnim plinom i prašinom.

Unutar strukture ostatka nalik mjehurićima može se vidjeti jarko ružičasto svjetlo, zajedno sa osobinama koje podsjećaju na grudve i čvorove. Ovaj materijal dolazi od eksplodirane zvijezde i uključuje užarene teške elemente poput argona, neona i kisika.

Jarko zelena petlja duž desne strane mehurića također je zainteresovala istraživače.

„Prozvali smo ga Zeleno čudovište u čast Fenway Parka u Bostonu. Ako bolje pogledate, primjetit ćete da je ispresjecana nečim što liči na mini mehuriće", rekao je Milisavljević. “Oblik i složenost su neočekivani i izazovni za razumijevanje.”

Tim još uvijek pokušava razumjeti izvore svih različitih boja na slici.

Proučavanje ostataka poput Cas A može pomoći naučnicima da shvate kosmičku prašinu, gradivni blok za zvijezde i planete, i kako eksplodirane zvijezde oslobađaju elemente ključne za život.

"Razumijevanjem procesa eksplodiranja zvijezda, mi čitamo svoju priču o porijeklu“, rekao je Milisavljević. "Provest ću ostatak svoje karijere pokušavajući da shvatim šta se nalazi u ovom skupu podataka."

Clicky