Svijet

Teheran objavio da je smaknuo dvojicu karataša, EU oštro osuđuje. Ali, Iran ne odustaje: Desetke još čekaju vješala

karataši Iran Teheran protesti u Iranu

Teheran u subotu je objavilo da su obješena još dvojica muškaraca proglašena krivima za ubistvo pripadnika paravojnih snaga za vrijeme protesta.

Njih dvojica, koji su navodno učestvovali u protestima protiv režima prošle godine, osuđeni su za ubistvo Seyeda Ruhollaha Ajamiana, pripadnika paravojnih snaga početkom novembra prošle godine.

"Mohamad Mahdi Karami i Sejed Mohamad Hoseini, glavni počinitelji zločina koji je doveo do mučeničke smrti Ruholaha Adžamiana, jutros su obješeni", objavio je portal Mizan Online. Ono su se pozvali na pripadnika milicije Bassidji, povezane s Čuvarima revolucije.

Nisu mu dali ni razgovarati s porodicom

Mohammad Hossein Aghasi, advokat koji je zagovarao Karamija, objavio je na Twitteru da Karami nije dobio konačna prava razgovarati sa svojom porodicom prije pogubljenja. Advokat je dodao da je Karami u srijedu započeo štrajk glađu protiv dužnosnika koji nisu dopustili Aghasiju da ga zastupa. Čak 41 demonstrant osuđen je na smrt u posljednjih nekoliko mjeseci, prema izjavama iranskih dužnosnika i iranskih medija, ali broj bi mogao biti puno veći.

Karami (21) bio je iransko-kurdski prvak u karateu. Njegov bratić rekao je za CNN da je Karami bio hrabar i inteligentan mladić koji se počeo baviti karateom s 11 godina. Pridružio se iranskoj mladoj reprezentaciji i kasnije pobijedio na državnom prvenstvu.

Prošlog mjeseca Karamijevi roditelji objavili su snimku na društvenim mrežama moleći državu da mu poštedi život. Njegov otac je rekao: "Moj sin je među iranskim prvacima u karateu. Ima nekoliko državnih naslova i bio je četvrti član iranske reprezentacije. Molim vas da ukinete nalog za pogubljenje."

Porodica: 'Bio je mučen u zatvoru'

Karami je osuđen 5. decembra, manje od sedam dana nakon početka suđenja u Teheran za navodno ubistvo pripadnika paravojske. Amnesty International, neovisna organizacija za ljudska prava, suđenje je opisala kao besmisleno. Karamijeva porodica tvrdi da je bio mučen u zatvoru i da mu je odbijen pristup advokatu.

Amnesty International objavio je izjave Karamijeva oca.

"Svako jutro idem na sud i u zatvor. Zatim besciljno hodam ulicama. Jutros sam otišao u zatvor, ali pomoćnika tužioca koji je smješten u zatvoru nije bilo. Rekli su mi da moram prestati ići tamo ako se moj slučaj odnosi na proteste. Ne daju vam nikakav odgovor.

EU bijesna zbog smaknuća

EU, koja osuđuje "najnoviji znak nasilne represije nad protestima", "još jednom poziva iranske vlasti da odmah prekinu praksu izricanja i izvršenja smrtnih kazni protiv protesta, koja je za svaku osudu" te da "bez odgode ponište već izrečene smrtne kazne" za osobe koje su sudjelovale u protestima, stoji u objavi glasnogovornice Nabile Massrali.

Nizozemska vlada će drugi put u mjesec dana pozvati iranskog ambasadora u Nizozemskoj kako bi izrazila duboku zabrinutost zbog pogubljenja demonstranata, rekao je u subotu nizozemski ministar vanjskih poslova Wopke Hoekstra.

"Zgrožen sam vijestima o užasnim pogubljenjima demonstranata u Iranu. Pozvat ću iranskog ambasadora da bih mu prenio našu golemu zabrinutost. Istodobno pozivam države članice EU da učine isto", tvitao je Hoekstra. Ovakvi postupci još više ističu potrebu da Evropska unija za Teheran nametne oštrije sankcije od ovih koje trenutačno razmatra, kazao je Hoekstra.

U Iranu je, nakon smrti 16. rujna 22-godišnje Mahse Amini, koja je umrla u zatvoru iranske policije jer je navodno kršila kodeks odijevanja Islamske Republike, počeo masovni protest. Kodeks ženama nalaže nošenje vela u javnosti. Od početka protesta iransko pravosuđe na smrt je osudilo 14 osoba zbog povezanosti s prosvjedima. S današnjim pogubljenjima smrtna kazna je izvršena nad njih četiri. Ostali su procesi u toku. Aktivisti kažu da je s optužbama, čiji je krajnji ishod smrtna kazna, suočeno još desetak osoba.

Clicky