Politika

Tegeltijini hvalospjevi o SNSD-u i Komunističkoj partiji Kine: Stranačka promocija o državnom trošku

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija danas je u Pekingu sa direktorom za međunarodne odnose i saradnju Komunističke partije Narodne Republike Kine Song Taoom razgovarao o aktuelnim političkim i ekonomskim temama, saopćeno je iz Vijeće ministara BiH.

U podužem saopćenju, izuzevši uopćenu konstataciju da je “Tegeltija naglasio značaj nastavka realizacije započetih i pokretanje novih infrastrukturnih projekata u BiH sa kineskim kompanijama”, država BiH, u čije ime i na čiji račun je i putovao u Kinu, više se uopće i ne spominje.

Saradnja od 2016.

Tako u saopćenju, dostavljenom agencijama, možemo pročitati da je Tegeltija istakao da je “NR Kina, pod vođstvom Komunističke partije, postala svjetska ekonomska sila”.

Tegeltija, koji je i član Izvršnog komiteta vladajuće stranke u Republici Srpskoj, Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), “izrazio je zadovoljstvo uspostavljem partnerskog odnosa SNSD-a i Komunističke partije Kine 2016. godine”.

Spomenuo je i svog partijskog šefa, Milorada Dodika, naglasio da se SNSD na globalnom planu zalaže za jednakopravnost naroda, izrazio podršku integritetu i suverenitetu NR Kine.

Posebno se zahvalio “NR Kini i njenom rukovodstvu na principijalnom stavu poštovanja međunarodnog prava, posebno u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija po pitanju Visokog predstavnika”.

Čestitao godišnjicu

Naravno, kako bi prošao ovaj susret da Tegeltija nije “čestitao 100. godišnjicu od osnivanja i postojanja Komunističke partije Kine, izrazivši  uvjerenje da će 20. kongres Komunističke partije, koji je planiran za jesen ove godine, biti veoma uspješan politički događaj ne samo za Kinu, nego i ostatak svijeta”.

Nakon ovakvog saopćenja, jedino ostaje da pitamo, čije interese je branio, koga je u Kini zastupao i promovirao na ovom sastanku Zoran Tegeltija?

Sudeći po saopćenju, Bosnu i Hercegovinu definitivno nije. Ostaje dilema, SNDS ili Komunistička partije Kine? Ili možda oboje, naravno, o trošku Bosne i Hercegovine?

Clicky