Politika

Tegeltija pojasnio tvit: Odluke sudova ne mogu biti vanprocesno osporavane, negirane ili dovođene u pitanje

Milan Tegeltija Milorad Dodik dogovor

U najnovijem izvještaju o pravosuđu koji je objavio OSCE, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Milan Tegeltija je direktno prozvan, vezano za aferu „Potkivanje“.

„Ishod disciplinskog postupka je “očigledno suprotan odredbama Zakona o VSTV-u BiH koje predviđaju preduzimanje disciplinskih mjera protiv člana Vijeća, uključujući i predsjednika, a koje sežu do suspenzije i razrješenja s dužnosti”, navedeno je, između ostalog u izvještaju“.

Tegeltija se oglasio i na Twitteru, a odgovorio mu je šef Delegacije EU u BiH Johann Sattler. 

U izjavi za Raport, Tegeltija kaže kako svaka osoba ima pravo da o njenom pravu i interesu odluči nadležni tribunal u postupku koji je predviđen zakonom.

„Svako interferiranje (prethodno ili naknadno) nenadležnih vanprocesnih subjekata, domaćih ili stranih, u odluke nadležnih organa u postupku, u direktnoj je suprotnosti sa pravom na pravično suđenje i dovodi do narušavanja tog prava. Odluke nadležnih organa, bilo da su procesne ili meritorne, ne mogu biti vanprocesno osporavane, negirane ili dovođene u pitanje, bilo da se radi o nenadležnim domaćim ili inostranim vanprocesnim faktorima, jer to narušava prava građana na fer postupak i suđenje.

OEBS misija u BIH  ima puno pravo da, između ostalog, monitoriše sve postupke pred sudovima, tužilaštvima i disciplinskim komisijama u okviru praćenja rada pravosuđa u različitim oblastima, u cilju davanja mišljenja i preporuka opšteg karaktera, poštujući nezavisnost pravosuđa, suverenost BIH i njenih  institucija, te poštujući odluke nadležnih organa u BIH. Svaki građanin ima pravo da se pouzda da će odluke nadležnih organa u postupcima biti poštovane te da neće biti dovođene u pitanje mimo procesnih uslova predviđenih zakonom“, kaže Tegeltija.

U svom izvještaju OSCE je oštro kritizirao bh. pravosuđe. Kako je navedeno u izvještaju za 2019. godinu, poređenjem rezultata i nalaza za 2017. i 2018. s nalazima iz 2019. godine ukazuje na ukupno pogoršanje učinka sudija i tužilaca u procesuiranju teških predmeta korupcije.

“Misija smatra da bi povećanje pristupa informacijama medijima i javnosti o aktivnostima tužilaštava, pogotovo u fazi istrage, bilo dobro mjesto da se počne rješavati ova praznina u pogledu odgovornosti. VSTV BiH, tužilaštva i sudovi trebaju javnosti učiniti dostupnim smislene i detaljnije informacije o istragama, krivičnom gonjenju i suđenjima u predmetima, pogotovo u slučajevima kada postoji izražen interes javnosti”, navedeno je u izvještaju.

 

 

Clicky