Kineska invazija na Tajvan stavila bi Peking pred mnoštvo izazova unatoč strahovitoj nadmoći u kopnenim, zračnim, pomorskim i raketnim snagama Narodne oslobodilačke vojske (PLA).
Topografija Tajvana najveća je prepreka invazijskim amfibijskim silama, sa strmim planinama koje se uzdižu iz plaža i nizom jako utvrđenih mini-otočnih predstraža koje bi predstavljale ozbiljnu prijetnju ratnim brodovima PLA-a. Tajvanski tjesnac je također miniran, piše The Times.
Što se tiče vatrene moći i borbenih sposobnosti, PLA ima sve na raspolaganju kako bi nadvladala tajvanske snage, uključujući hiljade balističkih projektila kratkog i srednjeg dometa i masovni niz borbenih aviona i bombardera. Kineski nevidljivi lovac pete generacije Chengdu J-20, poznat i kao Moćni zmaj, ima sposobnosti bez premca u odnosu na tajvanski napredni F-16V Viper, koji isporučuju Sjedinjene Države.
Vojna doktrina PLA-a poziva na početni kibernetički napad kako bi se obezglavili tajvanski zapovjedni i kontrolni sistemi te kritična nacionalna sigurnosna infrastruktura. To bi moglo uništiti komunikaciju između vojske i političkog vodstva. Očekivalo bi se da će PLA slijediti kombinaciju napada balističkim projektilima, spuštanja padobranom i amfibijskog slijetanja.
Međutim, Tajvan je planiraoodbranu od invazije otkako je postalo jasno da Peking namjerava silom ponovno ujediniti otok pod kopnenu upravu ako bude potrebno. Ogromni bunkerirani alternativni vladini i vojni objekti izgrađeni su u granitnim planinama za zaštitu komunikacija od PLA elektromagnetskog udara.
Ian Easton, američki analitičar specijaliziran za Tajvan, rekao je za The Times prošle godine: “Tajvan je Božji dar kada je riječ o odbrani. Postoji 14 plaža, sve su obrubljene liticama, većina između 1000 i 2000 stopa, a neke su i mnogo više.”
Easton, viši direktor instituta Project 2049 u Arlingtonu, Virginia i bivši stručnjak za Kinu u centru za mornaričku analizu koji financira Pentagon, rekao je: "Ove topografske značajke idu u prilog braniteljima i postoje tuneli iskopani posvuda kako bi se osiguralo pokriće za napade na snage invazije.”
Međutim, čak i ako je Tajvan preživio prvi i drugi val zračnih i kopnenih napada, malo je vjerovatno da bi njegove snage mogle nastaviti braniti otok bez vanjske pomoći, zapravo, američke pomorske i zračne podrške.
Kina ima nadmoć u oružju i ljudstvu, ne samo ukupno, već i u istočnim i južnim regijama, koje Pentagon naziva snagama Tajvanskog tjesnaca. PLA ima šest amfibijskih brigada, pet mornaričkih brigada, sedam zračnodesantnih brigada i pet artiljerijskih brigada baziranih u području Tajvanskog tjesnaca.
U slučaju rata, istočna i južna ratna mornarica PLA-a bila bi uključena u direktnu akciju protiv tajvanske mornarice. Podrška zračnih snaga PLA-a bila bi dopunjena izoliranim civilnim avionima, prema analizi Pentagona.
Ključ odbrane Tajvana bila bi njegova sposobnost odbrane od napada balističkim projektilima. Tajvan ima proturaketni sistem Patriot koji su osigurale SAD i arsenal od hiljada vlastitih projektila kratkog i srednjeg dometa. Ali suočit će se s baražnom paljbom balističkih projektila Dongfeng čiji domet daleko premašuje njegov vlastiti arsenal. Oni uključuju Wan Chien, s dometom od 240 km. U razvoju je projektil Yun Feng s dometom od 2000 km.
Kako bi naglasilo svoju odlučnost da izdrži invaziju PLA-a, ministarstvo odbrane Taipeija predstavilo je budžet od 17 milijardi dolara za ovu godinu za kupnju naprednih sistema protuzračne odbrane za mornaričke fregate, više naoružanih bespilotnih letjelica i više projektila za borbene avione F-16V.