Sport

Tajna Florentina Pereza: Šta to predsjednik Reala radi bolje nego iko drugi?

Predsjednik Real Madrida Florentino Perez dobio je mnogo kritika od navijača zbog toga koliko je pritiskao klupsku legendu Zinedinea Zidanea tokom sezone 2020./21., kada je Zizou vodio momčad u borbi za naslov LaLige do zadnjeg kola i polufinala Liga prvaka usprkos radu s ozljedama razorenom momčadi koja realno nije bila optimalna za osvajanje titula.

Cijela Perezova strategija transfera bila je dovedena u pitanje, jer su se mladi napadači borili da naprave razliku, dok su skupa pojačanja poput Luke Jovića i Edena Hazarda iz 2019. pružala gotovo ništa.

Ipak, jednu sezonu kasnije, Real Madrid je osvojio La Ligu i Ligu prvaka. Ti isti mladići, uključujući novog srednjeg veznog igrača Eduarda Camavingu, bili su ključni u osvajanju 14. trofeja Lige prvaka.

Kad su PSG i Manchester City počeli povećavati svoju potrošnju u potrazi za naslovom u Ligi prvaka kao odgovor na neviđenu trojku Madrida, Perez se još više usredotočio na izglede za potpisivanje. Kockao je na Viniciusa Jr.-a i Rodryga Goesa, potrošivši gotovo 100 miliona eura na oba napadača. Također je napravio i druge potpise kao što su Takefusa Kubo, Brahim Diaz i Reinier Jesus.

Plan Florentina Pereza za mlade bio je ekonomski uspješan

Samo su Vini, Rodrygo, Eder Militao, Camavinga i Fede Valverde stalni članovi momčadi mladih pojačanja, ali njih trojica su bili vitalni za Real Madrid koji je osvojio oba trofeja. Vini je bio drugi najbolji igrač LaLige i pobjednik finala Lige prvaka. Možda je trenutno čak i drugi najbolji igrač u Evropi, nakon saigrača Karima Benzeme.

Perez je još prije par godina shvatio da se tradicionalni klubovi poput Real Madrida, Barcelone, Bayerna ne mogu nositi sa klubovima koje praktički sponzoriraju države poput Katara ili Emirata ili sa nepresušnim bogatstvom ruskih oligarha. Stoga je u potpunosti promijenio pristup kluba i umjesto kupovine najvećih zvijezda naglasak stavio na skauting i otkrivanje i kupovinu budućih zvijezda prije nego što se one pojave na radaru klubova pogonjenih na petrodolare.

Perez je imao svoj plan i držao ga se. Znao je da neće moći "udariti" na svako mlado pojačanje, pogotovo ne kada se troši oko 50 miliona eura na potpisivanje mladih perspektiva s ograničenim iskustvom u različitim ligama. Ali također je znao da ako vjeruje svom glavnom skautu, Juniju Calafatu, i potpiše igrače koje odobrava osoba zadužena za procjenu talenta, tada će imati dobre šanse za uspjeh. Trebao je samo pronaći dvije buduće zvijezde za napad, primjerice, i svi neuspjeli potpisi bili bi zaboravljeni.

Čak i u slučaju igrača poput Brahima i Kuba koji blješte potencijalom, ali ne blistaju baš na posudbama, Perez dobija povrat uloženog. Platio je 17 miliona eura da potpiše Brahima iz Manchester Cityja i već je zaradio 3,2 miliona eura od Milana na posudbi. Dakle, sve dok može ostvariti prodaju od 14 miliona eura, ostvarit će profit. A Kubo? U biti ga je dobio besplatno!

Perezova sposobnost da smisli nove načine da se natječe s klubovima koji imaju više novca je impresivna i izdvaja ga od ostalih elitnih klubova koji se natječu s Manchester Cityjem, PSG-om i Chelseajem koji je bio u vlasništvu Romana Abramoviča. Spreman je riskirati i vjeruje ljudima koji bi trebali donositi nogometne odluke da skautiraju igrače. To možda zvuči jednostavno, ali ne tražite dalje od Manchester Uniteda za primjer kluba koji sabotira ključne donositelje odluka i stavlja nogometne odluke u ruke nekompetentnih rukovoditelja.

U prošlosti je Perez bio onaj kratkovidni rukovoditelj koji je gledao isključivo na marketing, propuštajući šumu umjesto drveća i bio je podalje od važnosti razvoja mladih. Sada Perez vjeruje Juni Calafatu i mladom talentu s kojim potpisuje. Čak i kada su navijači bili spremni odustati od Viniciusa Jr.-a i Rodryga, Perez se nije pokolebao, odbacujući sve ponude za transfer od PSG-a i Liverpoola.

Sjajna financijska pozicija kluba

Možda je najveći Florentinov uspjeh kako je uspio održati finansije kluba stabilnim i zdravim, čak i kroz period pandemije. Uprkos jasnom padu La Lige i velikom usponu engleske Premier lige, Real je i dalje klub koji ima itekako dobru financijsku pozadinu.

Možda najbolji dokaz koliko dobro Perez vodi Real možemo vidjeti kada pogledamo situaciju njihovog najljućeg rivala i "smrtnog neprijatelja" Barcelone. Katalonci grcaju u dugovima, klub je zadnjih nekoliko godina postao predmet ismijavanja zbog izuzetno loše uprave i raznih skandala.

Sa druge strane, Real je pod Perezeom iz pandemije izašao kao najbolje vođeni klub u Evropi i jedan od rijetkih koji je godinu uspio završiti u plusu.

Novi ugovori sa američkom kompanijom Legends koji garantuju Realu 400 miliona eura godišnje u zamjenu za 20 posto od profita na obnovljenom Santiago Bernabeu još je jedan genijalan financijski potez. Dodajte tome u prilog da je u toku renoviranje i modernizacija stadiona sa pokretnim travnjakom na kojem će se moći održavati sve od koncerata do nogometnih mečeva i dobili ste novu zlatnu koku koja će donijeti ogroman profit.

Perezov cilj, što je i sam priznao je da Real Madrid postane prvi klub koji će zaraditi preko 1 milijardu eura u sezoni.

Treba biti realan pa kazati da nije baš sve bilo med i mlijeko u Realu tokom Perezovog mandata, bilo je tu skupih grešaka sa pojačanjima, bacanja para na velike zvijezde, ali jedno je sigurno - Perez je naučio da evoluira i da se prilagođava novoj realnosti.

Upravo zato možemo reći da postoji dosta argumenata koji Florentina Pereza izdvajaju kao najboljeg predsjednika kluba u ovom vijeku.

Clicky