Vijesti

Tadić: Sve što se događa oko Ustavnog suda BiH je veoma opasno

Mato Tadić, bivši predsjednik i aktuelni sudija Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, kaže da "ovo što se događa oko Ustavnog suda BiH nije dobro".

"Rekao bih, vrlo je opasno”, kaže Tadić za FTV.

Jedna od pet institucija

Podsjeća da je Ustavni sud jedna od pet institucija koje su predviđene Ustavom BiH - on nije ni zakonodavna ni sudska ni izvršna vlast već ima posebnu ulogu i kao takav je garant Ustava i funkcioniranja države.

“Ako Ustavni sud BiH ne funkcionira, onda mi ustvari nemamo onoga koji je prema Ustavu predviđen da štiti Ustav i njene institucije”, upozorava Tadić.

Konstatirao je da je ovo što se događa u posljednje vrijeme ozbiljan udar na Ustavni sud.

Kako kaže, to ozbiljno dovodi u pitanje funkcioniranje Ustavnog suda i time funkcioniranje cijelog sistema koji je predviđen Ustavom BiH.

“Naša složenost takvog uređenja dovodi do niza ustavnih sporova koji se onda rješavaju pred Ustavnim sudom.

Ako to ne funkcionira onda ste vi doveli u pitanje funkcioniranje cijelog pravnog sistema. To onda može voditi narušavanju vladavine prava, pravne nesigurnosti i jednoj vrsti anarhije”, izričit je Tadić.

Politički pritisak

O potezu sudije Zlatka Kneževića, odnosno pitanje je li on svoju prijevremenu penziju najavio pod političkim pritiskom kaže da nije dobro ni od koga da dolazi pritisak na suce Ustavnog suda BiH. 

“Ovo što se sada događalo, to ustvari najbolje on zna, ono što ja znam i što zna i javnost je da je NSRS zatražila povlačenje iz Ustavnog suda.

Izravan pritisak – vjerovatno to samo on može objasniti. Mi koji sa strane to posmatramo – mi to tumačimo kao određeni pritisak javne vlasti i sve što se pod tim podrazumijeva.

To ga dovodi u poziciju da on razmišlja hoće li dalje nastaviti ili će se povući. Što se tiče pritiska na Ustavni sud – mi smo stalno izloženi tome.

Vi znate da sam ja preko 20 godina proveo u Ustavnom sudu i mi smo imali nekad jače, nekad slabije određene pritiske, u smislu medijskog istupa, političkog istupa, i mene kad god su mediji pitali – ima li izravan pritisak – ja sam rekao ne, mene nije nitko zvao da kaže donesite takvu i takvu odluku.

Ali, cijelo okruženje u javnosti se stvara takvo da se izvrši pritisak na Ustavni sud. Dakle, nije ništa posebno novo. Ono što je novo, sada što se dogodilo, to je eksplicitni zahtjev da se povuče iz Ustavnog suda. I to je nešto što je zabrinjavajuće”, dodao je Tadić.

Već postoji blokada

Na pitanje šta ako Knežević ode u prijevremenu penziju, kako očekivati u ovakvim uslovima da Narodna skupština RS imenuje dvoje novih sudaca, odgovara:

“Teško. Ovdje već jedna blokada postoji. Drugo, postoji blokada od prošle godine, od 1.11. kada su dva suca otišla – kolega i ja – ne mogu da se održavaju sjednice Velikog vijeća.

o je ozbiljna blokada. Ako se ne popuni Ustavni sud, mi ćemo ga dovesti da će i on kršiti pravo na pravično suđenje, koje se odnosi na razuman rok. To su dugoročne posljedice. Sudiju Kneževića ne može razriješiti NSRS,

Ustav je jasan – poziciju suca razrješava samo Ustavni sud. Ali popunu ne može uraditi Ustavni sud, osim zatražiti od nadležnog tijela da izvrši popunu”.

Navodi da ne bi isključio mogućnost da se Knežević predomisli.

“Ne mogu reći hoće li se sudija Knežević predomisliti, to je njegova osobna stvar. Ja samo znam da njemu nije lako. Prihvatio je jednu dužnost koja je časna. Za pravnika nema veće funkcije u njegovoj profesionalnoj karijeri. Ne bih isključio tu mogućnost, ali ne bih mogao ni reći da će on nju koristiti", rekao je Tadić.

Clicky