Švicarski historičar i profesor na Univerzitetu u Beču Oliver Jens Schmitt kritizirao je Evropsku uniju zbog nedostatka pritiska na Srbiju, jer je, prema njegovim riječima, Srbija i dalje negativan i destruktivan faktor.
Prema Schmittu, premijer Kosova Albin Kurti razlikuje se od svojih prethodnika. Na njih je EU lako mogla izvršiti pritisak jer su bili diskreditirani vjerovatnim kriminalnim aktivnostima.
Srbija: Optužena za eskalaciju na Kosovu
U intervjuu novinarki Adelheid Wolfl iz austrijskog lista "Der Standard", poznati historičar optužio je Srbiju za eskalaciju situacije na Kosovu.
Schmitt je naglasio da se kriza na sjeveru Kosova ne može promatrati izvan konteksta ruskog napada na Ukrajinu:
"Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova obećala je punu podršku Srbiji. Vezu između dvije krize povezala je i sama Rusija.
S ovom podrškom, Srbija je gradila pozadinu prijetnje".
Schmitt je naglasio kako se jasno vidi da se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nikada nije promijenio. On je, kaže, ostao ono što je bio: ministar propagande Slobodana Miloševića, prenosi Koha Ditore.
Vučić se, smatra Schmitt, služi jezikom prošlosti. Naziva kosovskog premijera "terorističkim ološem", koji je kao studentski vođa bio u srpskim zatvorima.
Na pitanje cilja li Vučić svojim manevrima podjelu Kosova i pljačku sjevera, historičar Schmitt odgovara:
"On (Vučić) je proširio manevarsko polje. Ali važni dijelovi srpske elite nisu spremni odustati od Kosova u cjelini, iako ne objašnjavaju kako bi mogli upravljati zemljom protiv volje većine stanovništva.
Nije sigurno vidi li Vučić zauzimanje sjevera kao maksimalni zahtjev. Podjela - koju po zapadnom gledištu ne treba odbaciti - za Vučića ne bi bio kraj priče.
Neki promatrači misle da bi pripajanje dijelova Ukrajine zadovoljilo ruske zahtjeve. Ali, dugoročno gledano, Putinu ne bi bilo lako kad bi uzeo 20 posto Ukrajine. A Vučić ne bi bio u konačnici zadovoljan da zauzme sjever Kosova”.
Schmitt je kritizirao Evropsku uniju zbog maksimalnog razumijevanja prema Srbiji.
Istaknuo je da je ta zemlja važan faktor:
"To je istina. Ali Srbija je prije svega negativan i destruktivan faktor. Uzrok problema je Vlada Srbije. To se mora jasno reći".
Govorio je i kosovskoj vladi, na čijem je čelu Albin Kurti.
Okružena zemljama EU i NATO-a
"Kurti je došao na vlast putem demokratskih izbora. Kurti je također izabran jer je želio postići veću nezavisnost od zapadnih država. Ovo je legitiman stav s obzirom na to da bi njegovi prethodnici lako mogli biti pod pritiskom Zapada zbog njihove vjerovatne kriminalne kompromitacije.
Zapadnim državama ne bi trebalo biti u interesu oslabiti Kurtijevu vladu. Pogotovo jer je Kosovo, u usporedbi sa Srbijom, funkcionalna demokratija.
EU i Sjedinjene Američke Države bi također trebali imati na umu da njihovi zahtjevi prema vladi Kosova mogu potaknuti paralelne srpske strukture i potencijalno destabilizirati Kosovo."
Schmitt je naveo da na Balkanu postoji samo jedna država koja izaziva probleme. To je Srbija.
"Bilo bi važno da se srpskom stanovništvu jasno stavi do znanja da se to više ne tolerira", rekao je Schmitt.
Zatražio je da EU Srbiju stavi pred izbor. Da odustane od dvostruke igre Zapada, Rusije i Kine i da se odluči za ili protiv integracije u EU.
"Konačno, Srbija ne može promijeniti svoju geografiju. Okružena je zemljama EU i NATO-a. EU do sada nije koristila svoju moć. Nije vršila pritisak na Srbiju", rekao je Schmitt.