James Webb

Svemirski teleskop snimio Uran i prvi put smo dobili uvid šta se dešava. Imamo samo slike iz 1986. godine

Svemirski teleskop James Webb snimio je sjajni novi portret Urana koji prikazuje tipično skrivene prstenove, mjesece, vrijeme i atmosferu ledenog diva - značajke koje se nisu mogle vidjeti u prvom krupnom planu planeta prije više od tri desetljeća.

Webb je poznat po hvatanju zadivljujućih perspektiva dalekih kozmičkih objekata s velikim detaljima, ali svemirski opservatorij također je sposoban otkriti nove uvide u našem vlastitom nebeskom dvorištu.

Čovječanstvo je prvi put dobro pogledalo Uran kada je Voyager 2 proletio pored sedmog planeta od Sunca 1986. Kroz kameru svemirske letjelice, koja je promatrala Sunčev suistem u vidljivom svjetlu, Uran se činio svijetlo plavom bojom.

Ali Webb, koji promatra svemir kroz infracrveno svjetlo nevidljivo ljudskom oku, uhvatio je sve aspekte koji često nedostaju na drugim slikama teleskopa, otkrivajući dinamičnu prirodu planeta.

Slanje posebne misije za proučavanje Urana postalo je prioritet za astronome, prema izvještaju objavljenom 2022. godine.

A to znači da planeri misija trebaju što više informacija o ledenom planetu - kao što je ova detaljna Webbova slika - prije nego što pošalju svemirsku letjelicu da istraži. NASA je objavila u ponedjeljak, a slika uključuje više detalja od prethodne verzije objavljene u aprilu.

Obično blijedi unutarnji i vanjski prsten Urana sjaje na posljednjoj slici, uključujući planetu najbliži, ali nevjerojatno prigušen i difuzan prsten Zeta. Devet od 27 poznatih Uranovih mjeseca također se mogu vidjeti kao plave tačkice, uključujući neke od manjih koji postoje unutar prstenova.

"Književni mjeseci", nazvani po Shakespeareovim likovima, uključuju Rosalindu, Pucka, Belindu, Desdemonu, Cressidu, Biancu, Portiju, Juliju i Perditu.

Jedna od najsvjetlijih značajki na novoj slici je Uranova sezonska bijela sjeverna polarna kapa, koja zauzima središnje mjesto dok je pol usmjeren prema Suncu tokom približavanja planeta solsticiju, za koji se očekuje da će se dogoditi 2028. godine.

Uran je neobičan svijet koji se okreće na boku s nagibom od 98 stepeni, što znači da ledeni planet doživljava godišnja doba na ekstreman način.

Jedna godina na Uranu traje oko 84 zemaljske godine, a otprilike četvrtinu uranske godine sunce sija izravno iznad jednog od polova planeta, što znači da druga polovica Urana doživljava mračnu zimu koja traje 21 zemaljsku godinu.

Oluje se također mogu vidjeti blizu i ispod polarne kape u atmosferi Urana. Astronomi će željno promatrati kako se polarna kapa i vrijeme i atmosfera planeta mijenjaju kako se Uran približava solsticiju. Naučnicii žele utvrditi koje sezonske i meteorološke sile utječu na oluje, što bi također moglo otkriti uvid u Uranovu složenu atmosferu.

Dok godina na Uranu može trajati desetljećima iz naše perspektive, jedan dan na Uranu prođe vrlo brzo, traje samo oko 17 sati.

Brza vrtnja planeta čini uočavanje oluja i drugih atmosferskih obilježja na Uranu vrlo teškim jer se čini da se kreću za nekoliko minuta.

Ali Webb je uspio napraviti duge i kratke ekspozicije Urana koje su astronomima omogućile da vide detalje bez presedana.

Voyager 2 jedina je svemirska letjelica koja je proletjela blizu Urana i Neptuna na rubu našeg sunčevog sustava, što znači da ostaju mnoge misterije o ledenim divovima. Posljednjih godina istraživači su otkrili X-zrake koje dolaze s Urana.

Tim naučnika također je pronašao čudan "bljesak" u podacima Voyagera 2 koji ukazuje da je letjelica proletjela kroz plazmoid, divovski magnetski mjehur koji je vjerovatno odlijepio dio atmosfere planeta, poslavši ga u svemir.

Razumijevanje više o Uranu također može pomoći astronomima dok proučavaju hiljade egzoplaneta ledenih divova otkrivenih izvan našeg sunčevog sustava kako bi rasvijetlili kako su ti svjetovi možda nastali.

Clicky