Uz rastuće cijene benzina, postepeno ukidanje tradicionalnih motora s unutarašnjim sagorijevanjem, vladin povećan fokus na infrastrukturu, nema sumnje da su električni automobili put budućnosti.
Međutim, krajolik električnih vozila (ili EV) može biti nezgodan za novopridošlice… Razumijevanje različitih tipova EV-a, podešavanja potrebnih za posjedovanje i punjenje jednog, te logistike i razmatranja potrebnih za duža putovanja su samo nekoliko primjeri onoga što vlasnici trebaju za navigaciju.
Hibridno električno vozilo (HEV) – Hibrid
Hibrid zatvorene petlje trenutno je najčešći tip elektrificiranog vozila. Hibridi kombinuju tradicionalni benzinski motor sa baterijom i električnim motorom kako bi smanjili potrošnju goriva. Baterija u hibridu se puni tokom vožnje, tako da ih nikada ne treba priključivati. Brendovi koji proizvode hibride su Toyota, Lexus, Kia i Haval.
Plug-in hibridno električno vozilo (PHEV) – Plug-in
Poput hibrida, PHEV vozila imaju benzinski motor koji radi u tandemu s električnim motorom. Međutim, ovdje je baterija veća, što omogućava PHEV-u da vozi od 40 do 100 km samo na električnu energiju. Kao što ime govori, PHEV-ovi moraju biti uključeni da bi se baterija napunila. Brendovi koji proizvode plug-in hibride uključuju Mitsubishi, Ford, Peugeot i BMW.
Akumulatorsko električno vozilo (BEV) – EV
EV su potpuno električna vozila koja imaju veliki niz baterija koji napaja jedan ili više električnih motora. Uz domet vožnje od 250 do 600 km, EV zahtijevaju punjenje, bilo kod kuće ili na javnim stanicama za punjenje. Brendovi koji proizvode EV uključuju Audi, Nissan, MG i, naravno, Teslu.