Post od 14 sati mogao bi nas učiniti manje gladnima, energičnijima i sretnijima, pokazala je nova studija istraživača s King’s Collegea u Londonu.
Rezultati ispitivanja otkrivaju da ograničavanje konzumacije hrane na samo deset sati, na primjer između 9 i 19 sati, pozitivno utječe na raspoloženje, energiju i glad.
Istraživači su koristili podatke volontera koji su s pomoću aplikacije ZOE bilježili svoje zdravstveno stanje. Učestvovalo je više od 37 hiljada ljudi koji su sedmicu normalno jeli, dok su naredne dvije sedmice zamoljeni da jedu samo unutar odabranih deset sati u danu.
Analiza je otkrila da su oni koji su postili 14 sati dnevno imali više energije te da su bili bolje raspoloženi i manje gladni.
"Ovo je najveća studija provedena izvan strogo kontroliranog okruženja koja pokazuje da povremeni post može poboljšati zdravlje. Uzbudljivo je otkriće da ne moramo biti jako restriktivni da bismo vidjeli pozitivne rezultate. Desetosatni vremenski okvir za jelo podnošljiv je za većinu ljudi", izjavila je dr. Sarah Berry.
Sažetak studije predstavljen je na Evropskoj konferenciji o prehrani u Beogradu. Zagovornici povremenog posta najčešće se odlučuju na model 16:8, tijekom kojeg se posti 16 sati, dok je osam sati dozvoljeno jesti i piti što poželimo.