Svijet

Svako dijete na planeti dobit će dio novca? Ludi plan Warrena Buffetta za 96 milijardi dolara nakon njegove smrti

Šta će se dogoditi s milijardama Warrena Buffetta kad umre? Nešto od toga moglo bi pripasti svakom djetetu na planeti.

Tako izvještava Wall Street Journal u nedavnoj istrazi o budućnosti Buffettova bogatstva, koje je vrijedno 96,8 milijardi dolara u vrijeme objave ovog članka. U 2006., izvršni direktor Berkshire Hathawaya obećao je da će 85% svojih dionica u kompaniji dati u dobrotvorne svrhe, a veći dio toga dao je Fondaciji Bill & Melinda Gates. Četiri godine kasnije, obećao je da će preraspodijeliti 99% svog bogatstva u filantropiju tokom ili nakon života.

Od Buffettova udjela u Berkshireu od 90 milijardi dolara, 56 milijardi dolara će ići Fondaciji Gates, a 17,4 milijarde dolara dobit će četiri porodične dobrotvorne organizacije, ostavljajući nepreraspodijeljenih 18,7 milijardi dolara . Ove brojke bi se mogle povećati ako dionice Berkshirea nastave rasti na način na koji su dosad. Buffet navodno želi da njegove milijarde budu potrošene u roku od 10 godina od njegove smrti, piše Fortune.

Osoblje Fondacije Gates računalo je na primanje punog iznosa i Buffettovih založenih dionica i preostalih nezaloženih dionica, izvijestio je Journal, nakon što su proveli godine smišljajući gdje staviti novac budući da su neki primatelji bespovratnih sredstava Zaklade Gates već bili maksimalno isplaćeni.

Jedno od predloženih rješenja bilo je stvaranje svjetske dječje štedionice. Tačan iznos koji bi bio dodijeljen svakom djetetu nije otkriven, ali bivši zaposlenik Fondacije Gates rekao je za Journal da će svako dijete dobiti hiljade dolara koje "sjede na polici, kao plan beneficija" za bebe.

No Buffett, koji ove godine navršava 92 godine, još nije otkrio pojedinosti o tome kako će njegovo bogatstvo biti podijeljeno nakon njegove smrti; Stručnjaci za planiranje nekretnina rekli su za Journal da je njegovo pismo za zalog pomalo dvosmisleno. Istraga je otkrila da je Fondacija Susan Thompson Buffett, porodična dobrotvorna organizacija koja podržava prava na pobačaj, zapošljavala osoblje i planirala "masovni priljev novca" od čak 100 milijardi dolara - što znači da bi mogla naslijediti dio nepredviđenih prihoda fondacje Gates.

Dužnosnici Fondacije Gates i Fondacije Buffett nisu odgovorili na zahtjeve Fortunea za komentar, a Buffett je za Journal rekao da ima netačnosti u izvještavanju. No, ako Fondacija Gates primi dovoljno novca da podijeli dio svakom djetetu, to bi pomoglo čak i društveno-ekonomskom igralištu u svijetu i vjerovatno bi roditeljima pružilo financijsku sigurnosnu mrežu koja im je potrebna da imaju djecu u današnjoj ekonomiji.

Kako troškovi života rastu, plaćanje vlastitih troškova postaje sve nedostupnije, a kamoli onih za drugog čovjeka. Financije su dijelom razlog zašto je postotak američkih neroditelja u dobi od 18 do 49 godina, koji kažu da nije vjerovatno ili uopće nije vjerovatno da će imati djecu, porastao za 7% od 2018. na 44% u 2022., prema Pew Research Centeru. Troškovi odgoja djeteta u SAD-u roditelje u prosjeku koštaju više od 280.000 dolara.

To pridonosi padu nataliteta u SAD-u koji traje više od desetljeća, budući da sve više milenijalaca koji su opterećeni dugovima i recesijom odgađaju rađanje djece dok ne dovedu svoje financije u red. Pad nataliteta svjetski je trend među razvijenijim zemljama; u Kini je, primjerice, stopa nataliteta pala petu godinu zaredom 2021. godine.

Kako su se nejednakost u bogatstvu i jaz u plaćama povećavali tokom pandemije, sve veći broj milijardera razmišlja o inventivnijim načinima raspodjele svoje imovine. To uključuje ideju pravednije raspodjele novca, počevši od djece. Ove ideje su čak stigle i do Senata – Zakon o američkim "opportunity" računima koji podržavaju demokrate, prijedlog koji rješava rasnu podjelu bogatstva uvođenjem dječjih obveznica od 1000 dolara za svu novorođenčad u SAD-u.

Ako zaposlenici Gatesa provedu takve planove za svjetsku dječju banku, Buffettove milijarde mogle bi imati isti učinak širom svijeta.

Clicky