Čini se da je sladoled savršena poslastica za rashlađivanje tokom vrućeg dana. Ili da nas utješi kada se osjećamo potišteno. No je li to nešto što možemo jesti svaki dan i bismo njegov unos ipak morali ograničiti na određenu mjeru? Kako objašnjavaju dijetetičari, uživanje u šalici ili kornetu sladoleda može razdragati naše okusne pupoljke, ali i utjecati na naše zdravlje na nekoliko načina.
Stručnjaci predlažu da hranu koja sadrži dodani šećer i zasićene masti poput sladoleda ipak jedemo umjereno i pažljivo. U prevelikim količinama, ova omiljena ljetna poslastica mogla bi zamijeniti hranjive izvore u našoj prehrani i s vremenom povećati rizik od kroničnih stanja poput bolesti srca, visokog holesterola, pretilosti ili dijabetesa.
Postoji još nekoliko dobrih, ali i loših strana svakodnevne konzumacije sladoleda. To podrazumijeva bržu izgradnju mišića, poboljšanje raspoloženja, povišeni šećer u krvi, lošiji kvalitet sna, naročito nesanicu, probavne smetnje, sporiji metabolizam i debljanje.
Svakodnevno prejedanje kaloričnom, masnom i teškom hranom poput sladoleda svakako nije dobra ideja. Jedna studija na pacijentima koji su doživjeli srčani udar otkrila je da je veća vjerovatnost da će ljudi imati srčani udar ili drugih ozbiljnih koronarnih problema nakon što su pojeli neuobičajeno težak obrok. Hrana s visokim udjelom masti i šećera uzrokuje naglo povećanje inzulina i triglicerida u krvi, povisuje krvni pritisak i broj otkucaja srca te uzrokuje začepljenje krvnih žila što može izazvati srčani udar.