mnoštvo dobroga

Šutnja je zlato: Ovo su tri iznenađujuće prednosti govornog posta

U vrevi dnevnih obveza i jurnjave ponekad poželimo proživjeti makar pet minuta savršene tišine. Ipak, okruženi raznim podražajima taj nam se zvuk ničega može učiniti previše. Ne samo da ne znamo šta bismo sa sobom, već u tim situacijama odjednom osjetimo želju za obavljanjem bilo kojeg zadatka ili pak poriv za uči u konverzaciju s prvom osobom na koju naiđemo. S ovom se konstelacijom se nikako ne slaže 75-godišnja škotska pjevačica i glumica, Lulu. Štaviše, godine iskustva dovele su Lulu do spoznaje da redovnim postom od govora čuva svoje glasnice.

"Šutnjom do podneva pomažem mom najvažnijem instrumentu, glasnicama koje mi omogućuju da pjevam", rekla je ova Šveđanka snažnog pjevačkog glasa za The Guardian.

Prednosti šutnje

Post od govora ima mnoštvo prednosti koje ne moraju nužno biti povezane s glasom.

1. Snižava krvni pritisak

To je dokazala studija iz 2005. objavljena od strane Nacionalnog instituta za zdravlje. Njome se naime utvrdilo da su razdoblja šutnje kod učesnika koji su prakticirali govorni post, značajno snizila krvni pritisak.

2. Smanjuje nivo kortizola

U međuvremenu, studija iz 2021. otkrila je da je praksa šutnje pomogla u smanjenju nivoa kortizola (hormona stresa).

3. Bolji slušatelj

Psiholog dr. Robert N. Kraft ustvrdio je da boravak u razdobljima duže šutnje pomaže osobi da postane bolji slušatelj. No, govorni post može imati neke nedostatke. Tako se prema istraživanju objavljenom 2022. oni koji manje govore, smatraju manje simpatičnima.

Pronađite vrijeme za šutnju

Možda je nepraktično baš svakom šutjeti na primjer u jutro, dok ima važne sastanke, ipak je moguće iskoristiti dio dana pred vama za šutnju i osluškivanje vlastitog ‘ja‘ koji u uobičajenoj jurnjavi sigurno neće pronaći.

"Govorni post nije samo novovjekovni hir za slavne. Štaviše, prakticira se već stoljećima pod različitim imenima u raznim kulturama", zaključuje The Guardian.

Clicky