Državni sekretar Antony J. Blinken i ministar odbrane Lloyd J. Austin III. sastali su se u nedjelju s predsjednikom Volodimirom Zelenskim – javlja New York Times.
Oni su najviši američki dužnosnici za koje se zna da su posjetili Ukrajinu od invazije. U rizičnom i tajnom posjetu Ukrajini, najviši američki diplomati i odbrambeni dužnosnici stigli su u Kijev u nedjelju, s najavama velikih diplomatskih promjena i nove vojne pomoći za tu zemlju.
Državni sekretar Antony J. Blinken i ministar odbrane Lloyd J. Austin III. susreli su se s predsjednikom Zelenskim nakon drugih svjetskih čelnika koji su posjetili glavni grad Ukrajine tokom dva mjeseca rata, kako bi pokazali svoju podršku Ukrajini.
Kao potez od simboličkog i praktičnog značaja, izaslanstvo je ukrajinskom predsjedniku poručilo da će Sjedinjene Američke Države ponovno otvoriti svoju ambasadu u Kijevu, te da će po prvi put nakon 2019. imenovati američkog dužnosnika da je vodi.
Predsjednik Biden trebao bi u ponedjeljak ujutro objaviti nominaciju Bridget Brink, sadašnje američke ambasadorice u Slovačkoj, za ambasadoricu u Ukrajini, izjavio je visoki dužnosnik State Departmenta.
To su na brifingu s novinarima u Poljskoj najavili visoki dužnosnik State Departmenta i visoki dužnosnik odbrane, koji nisu bili ovlašteni javno govoriti o nadolazećim promjenama politike. Američki diplomati preći će granicu s Ukrajinom ove sedmice, rekao je državni dužnosnik, te će ponovno otvoriti ambasadu u Kijevu čim bude moguće kako bi lično započeli ponovno uspostavljanje kontakata u cijeloj zemlji.
Putovanje Blinkena i Austina bilo je planirano u iznimnoj tajnosti, s tim da je samo mali dio njihovog osoblja znao za namjeru da će posjetiti lično Zelenskog u Kijevu, a još manjem broju dopušteno je putovati s njima. Putovanje je ostalo u tajnosti sve dok nije bilo uvelike u toku, a oba člana Bidenova kabineta letjela su neupadljivim teretnim avionima zračnih snaga koji su bili otprilike na pola puta do Poljske kada je ukrajinski predsjednik neočekivano najavio posjet SAD-u na konferenciji za novinare u subotu.
U posljednjoj u nizu najava sve veće vojne pomoći, očekuje se da će Biden izdvojiti novih 713 miliona dolara za vojno financiranje Ukrajine i 15 drugih zemalja u istočnoj Evropi, rekao je dužnosnik State Departmenta, podižući ukupnu vojnu pomoć SAD-a Kijevu na 3,7 milijardi dolara od 24. februara.
Novo finansiranje je namijenjeno pomoći Ukrajincima u borbi za regiju Donbas, omogućujući ukrajinskim jedinicama prelazak na naprednije pješačko oružje i sisteme protuzračne odbrane, rekli su dužnosnici.
Bidenova administracija bila je pod sve većim pritiskom da pošalje visokog dužnosnika u Kijev nakon nedavnih posjeta nekoliko evropskih dužnosnika, uključujući britanskog premijera Borisa Johnsona, koji je hodao ulicama Kojeva s predsjednikom Zelenskim, te premijera Španije i Danske.
Američki dužnosnici namjerno nisu unaprijed najavili posjet, ali Zelenski je otkrio da će Blinken i Austin doći u Kijev na press konferenciji u subotu. Pentagon i State Department nisu odmah komentirali tu najavu jer su nastojali uvesti dvojicu visokih dužnosnika u zemlju i iz nje što je sigurnije i diskretnije moguće.
Antony Blinken bio je posljednji visoki američki dužnosnik koji je posjetio Ukrajinu, kada je tamo stigao sredinom januara. Sjedinjene Države zatvorile su svoju ambasadu u Kijevu 14. februara, a njihovi diplomati ubrzo su napustili zemlju. Ruska invazija počela je deset dana kasnije.
No, čini se da je povlačenje Rusije iz područja oko Kijeva učinilo glavni grad daleko manje opasnim nego prije nekoliko sedmica, a zapadni čelnici su iskoristili priliku da pokažu solidarnost s predsjednikom Zelenskim.
U martu, samo nekoliko sedmica nakon ruske invazije, premijeri Poljske, Češke i Slovenije otputovali su u Kijev u misiju koja se strogo držala u tajnosti. Sljedećih sedmica slijedili su ih čelnici Britanije, Litve, Latvije, Slovačke, Estonije, Španije i Danske. Ursula von der Leyen, predsjednica Evropske komisije, posjetila je i Kijev i Buču.