Sunčeva svjetlost i vozači nerijetko i nisu najbolji prijatelji. U jesenskim, zimskim i proljetnim mjesecima je Sunce nisko na obzoru pa nije loše u automobilu uvijek imati sunčane naočale – jer baš u tom razdoblju direktna Sunčeva svjetlost može zaslijepiti vozača. Što se Sunca tiče, odnosno njegove direktne svjetlosti koja smanjuje vidno polje vozača, evo vam i nekoliko savjeta:
- Vozači, povisite poziciju sjedenja i spustite sjenilo i pritom pazite da ne limitirate pretjerno vidno polje. Uza se uvijek imajte sunčane naočale.
- Povećajte sigurnosni razmak između svog vozila i vozila ispred vas. Posebno pazite u zavojima. Usporite i pazite na ostale učesnike u saobraćaju, poput biciklista i pješaka.
- Prljavo vjetrobransko staklo u kombinaciji sa Sunčevom svjetlosti značajno smanjuje vidljivost. Održavajte stakla u automobilima čistima, a posebno vjetrobransko staklo. Također, provjerite i stanje brisača na vozilu. Oni moraju biti u dobrom stanju i funkcionirati bez greške…, piše HAKRevija.
Kada je riječ o sunčanim naočalama, s izborom treba biti oprezan. Sunčane naočale se klasificiraju u četiri kategorije, ovisno o zatamnjenosti. Od kategorije 1, odnosno zatamnjenosti od 20 do 30 posto pa sve do kategorije 4, gdje je zatamnjenost čak do 97 posto.
Četvrta kategorija preporučuje se ljudima koji su otvorenom, odnosno rade na otvorenom ili se bave sportovima na otvorenom u uvjetima visoke izloženosti suncu. Većina sunčanih naočala je u kategoriji 2 i 3. Za vožnju se najvše preporučuju naočale iz druge kategorije (zatamnjenost od 18 do 43 posto). Naočale iz četvrte kategorije nisu pogodne za vožnju jer s visokim nivoom zatamnjenosti dolazi i slaba preglednost. Probajte izbjegavati taj tip naočala, a u nekim državama čak ih je i kažnjivo nositi dok vozite automobil.