Osnivač WikiLeaksa, Julian Assange, izgubio je posljednji pokušaj da se bori protiv izručenja iz Britanije u Sjedinjene Države gdje je tražen pod optužbom za krivično djelo, iako će obnoviti žalbu naredne sedmice.
Američke vlasti traže Assangea (51) po 18 optužbi u vezi sa objavljivanjem ogromnih količina povjerljivih američkih vojnih zapisa i diplomatskih depeša od strane WikiLeaksa.
Britanija je dala zeleno svjetlo za njegovo izručenje, a sudija Visokog suda u Londonu presudio je ove sedmice da Assange nema pravnog osnova da ospori tu odluku, navodi se u sudskom nalogu objavljenom u petak.
Njegova supruga Stella Assange kazala je, međutim, da će snaredne sedmice biti održano ročište na kome će se Assange ponovo žaliti na odluku o izručenju.
Statement:
— Stella Assange #FreeAssangeNOW (@Stella_Assange) June 8, 2023
On Tuesday next week my husband Julian Assange will make a renewed application for appeal to the High Court. The matter will then proceed to a public hearing before two new judges at the High Court and we remain optimistic that we will prevail and that Julian will not…
"Ostajemo optimisti da ćemo pobijediti i da Julian neće biti izručen Sjedinjenim Državama gdje se suočava s optužbama koje bi mogle rezultirati time da provede ostatak života u zatvoru maksimalne sigurnosti zbog objavljivanja istinitih informacija koje su otkrile ratne zločine počinjene od američke vlade", napisala je na ona na Twitteru.
U januaru 2021., britanski sudija je presudio da Assange, koji je rođen u Australiji, ne treba da bude izručen, rekavši da njegovo mentalno zdravlje znači da će biti u opasnosti od samoubistva ako bude osuđen i zadržan u zatvoru maksimalne sigurnosti.
Ta je odluka, međutim, poništena nakon žalbe američkih vlasti koje su pružile niz uvjeravanja, uključujući obećanje da bi mogao biti prebačen u Australiju na izdržavanje bilo koje kazne.
Izručenje je potpisao tadašnji britanski ministar unutrašnjih poslova u junu prošle godine.
WikiLeaks je prvi put došao do izražaja 2010. godine kada je objavio stotine hiljada tajnih povjerljivih dosijea i diplomatskih depeša, što je bio najveći sigurnosni proboj te vrste u američkoj vojnoj historiji, prenosi Reuters.