Grupa naučnika Global Vaccine Data Network otkrila je dvije nove, ali iznimno rijetke nuspojave koje izazivaju vakcine protiv bolesti covid-19 - neurološki poremećaj i upalu leđne moždine. Nakon što su proučili bolničke kartone 99 miliona ljudi iz Australije, Argentine, Kanade, Danske, Finske, Francuske, Novog Zelanda i Škotske, naučnici su otkrili i koliko su rijetke nuspojave za koje se već zna. U studiji o sigurnosti vakcina koja je nastala na temelju tih spoznaja stoji da dobrih strana vakcina protiv covida-19 ima znatno više nego minusa, piše The Guardian.
Naučnici su do novih saznanja o vakcinama protiv covida došli tako što su proučili depersonalizirane elektroničke bolničke kartone osoba koje su primile vakcine farmaceutskih kompanija Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Učestalost pojavljivanja 13 bolesti mozga, krvožilnog sistema i srca od kojih su oboljeli vakcinisani usporedili su učestalošću pojavljivanja tih bolesti prije pandemije koronavirusa SARS-CoV-2.
Studija koja je objavljena u časopisu Vaccine, inače najveća u historiji na temu sigurnosti vakcina, potvrdila je povezanost mRNA vakcine kompanije Pfizer i Moderne te rijetkih nuspojava miokarditisa (upala srčanog mišića) i perikarditisa (upala rastezljive dvoslojne vrećice koja obavija srce). Uz to, potvrdila je povezanost vakcine firme AstraZeneca i rijetkih nuspojava Guillain-Barréov sindroma (neurološki poremećaj u kojemu imunološki sistem oštećuje živčane stanice vlastitog organizma) te tromboze venskih sinusa (životno ugrožavajuća cerebrovaskularna bolest).
Međutim, studija je otkrila i vezu između vakcine firme AstraZeneca i rijetke nuspojave akutnog diseminiranog encefalomijelitisa (upalna demijelinizirajuća bolest središnjeg živčanog sistema). Profesor Jim Buttery, sudirektor grupe naučnika Global Vaccine Data Network, rekao je da je to otkriće njega i njegove suradnike natjeralo da provedu drugo istraživanje kako bi te podatke potvrdili. Nakon što su proučili bolničke kartone 6,8 miliona Australaca koji su primili AstraZenecino vakcinu, naučnici su potvrdili da je ta vakcina znala izazvati akutni diseminirani encefalomijelitis, ali i još jednu rijetku nuspojavu, transverzalni mijelitis, upalu leđne moždine.
Druga australska studija pokazala je da učestalost oboljenja od akutnog diseminiranog encefalomijelitisa iznosi 0,78 oboljenja na milion doza vakcine, a da učestalost oboljenja od transverzalnog mijelitisa iznosi 1,82 oboljenja na milion doza. Buttery je rekao da naučnici za rijetke nuspojave nisu doznali sve dok vakcinu nisu primili milioni ljudi. "Ni jedno kliničko ispitivanje ne može imati toliko sudionika koji bi nam omogućili da odgovorimo na ta pitanja. Na njih smo mogli odgovore dati tek nakon što se vakcina počelo koristiti", rekao je Buttery.
Buttery je rekao i da rizik od miokarditisa raste ako se osobe nisu vakcinisale protiv covida-19. Dodao je da su akutni diseminirani encefalomijelitis i transverzalni mijelitis ozbiljne bolesti, ali da se oboljeli od njih uglavnom oporave.