Vijesti

Studentice koje su veličale zločinca Mladića ne mogu biti ispisane sa fakulteta dok se disciplinski postupak ne završi

Dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu (UNSA) Jasmin Ahić i rektor UNSA Rifat Škrijelj oglasili su se danas na press konferenciji povodom postupka koji je pokrenut protiv dvije studentice ovog fakulteta.

Studentice su veličale ratnog zločinca Ratka Mladića na društvenim mrežama, a na dan obilježavanja tužne godišnjice genocida u Srebrenici.

"Fali segment koji se može odnositi na određene naloge i tvrdnje, sumnje o počinjenju krivičnog djela što je meni prijavljeno 12. jula oko 12 sati.

Mi smo promptno reagovali tako što smo studenta i prodekana pozvali na sastanak i utvrdili slijed koraka koji će se dešavati u ovom segmentu.

Nakon što je utvrđeno činjenično stanje, pokrenuli smo te aktivnosti u smislu pokretanja disciplinske mjere za studentice.

S obzirom na postupak koji je u proceduri, dok ne bude završen, kao institucija i fakultet se nećemo oglašavati sa drugim detaljima dok ne bude poznat epilog disciplinske komisije", rekao je dekan Ahić.

Ispis sa fakulteta

Dodao je da se i Tužilaštvo BiH oglasilo o počinjenju eventualnog počinjenog krivičnog djela.

"Disciplinski postupak je u toku. On će biti promptno urađen u zakonskim rokovima nakon čega ćemo se kao fakultet oglasiti i obavijestiti javnost.

To je ono što je urađeno i što vam mogu saopćiti", rekao je dekan medijima.

Kazao je da "dok se disciplinski postupak ne završi, studentice se ne mogu ispisati sa fakulteta".

"Nikada do sada nismo imali sličnih situacija. Kako sam saznao iz medija, to su privatni profili na društvenim mrežama, tamo su objavile taj tekst", kazao je.

Rektor Škrijelj je rekao da je u koordinaciji sa dekanom Kriminalistike odlučio da se ne oglašavam po tom pitanju.

"Dekan me upoznao sa slučajem odmah po saznanju. Dogovorili smo se da Fakultet poduzme sve korake u skladu sa zakonima i Statutom.

Odlučio sam sačekati sjednicu Senata, upoznati Senat šta se dogodilo i tek onda govoriti u medijima.

Jasan stav UNSA

UNSA je zajdnica obrazovanja i istraživanja. Dobrodošli su svi studenti koji poštuju državu BiH, Federaciju BiH i Kanton Sarajevo. Na UNSA nema mjesta za one koji negiraju genocid i veličaju ratne zločince. To se odnosi i na zaposlene i na studente.

Naš je stav jasan. Suosjećamo sa porodicama koje su izgubile najdraže u ratu, ukljkučujući i genocid u Srebrenici. Te dvije mlade djevojke, svaka na svoj način su odstupile od pravila, snosit će konsekvence predviđene zakonom i statutom", rekao je Škrijelj.

Dodao je da UNSA neće nikoga pozivati na linč.

Pozvao je sve studente da se suzdrže od zapaljive retorike te poručio da odnos sa studentima iz RS mora biti korektan.

"Želim napraviti distancu kao rektor od onih koji studiraju poštujući pravila i zakone i onih koji ne poštuju. UNSA je otvorena sredina u koju su dobrodošli studenti iz cijelog svijeta, a kamoli iz BiH. Mi ćemo ostati dosljedni vladavini prava", istakao je rektor.

Uputio je javni poziv studentima UNSA da, bez obzira na bilo kakvu pripadnost i adresu, poštuju jedni druge, da vole jedni druge te da održavaju odnose za dobrobit zemlje.

Stavovi iz Srbije

"Stavovi iz Srbije da će ove studentice dobiti pravo da se školuju ne želim komentarisati jer dolaze od lica iz svijeta politike. Ako se upišu na Univerzitet u Beogradu s kojim imamo saradnju, na tijelima UNSA je da se odredi kako ćemo dalje raditi.

Ako bi neko prema Univerzitetu u Beogradu povrijedio pravila, ne bi mogao nastaviti školovanje u UNSA. Ako bi neko bio isključen sa bilo kojeg univerziteta u Srbiji, posebno kada bi bila slična djela, nisam siguran da bi našao utočište na ovom univerzitetu.

Mi poštujemo potpisane ugovore", izjavio je rektor.

Istakao je da je tužan zbog toga da postoji bilo koji mladi čovjek među studentima koji je spreman javno veličati one koji su počinili najcrnje oblike zločina u BiH, kojima je presuđeno pred međunarodnim sudovima za genocid.

"To nije korektno i za osudu je. Svi ljudi žive i odgovaraju po svojim pravilima, suzdržavam se od komentara. Ovaj univerzitet su formirali antifašisti 1949.

Na ovom univerzitetu može biti samo takav proces podržan, na tragu atifašizma i dobrobiti svakog čovjeka da obrazuje mlade za dobrobit svakog društva. Nije mala stvar kakvu će odliuku donijeti Univerzitet u Beogradu, ali imamo i mi to pravo", zaključio je Škrijelj.

Predsjednik SPUS-a: Poljuljano je povjerenje

Obratio se i predsjednik Studentskog parlamenta UNSA (SPUS) Faruk Dević.

On je kazao da su ovo iskontrolisali njihovi umovi i da te osobe razmišljaju na taj način.

"Kada smo bili na protestima, kolegica je govorila o tome da su ovo bile kolegice s kojima smo se družili.

Kada znate da takav neko to ima u svojoj glavi i da to javno ne iznosi do jednog trenutka, to poljulja povjerenje. Naši studenti su civilizirani i sumnjam da će doći do podizanja tenzija. Ali, određena doza sumnje će postojati", kazao je Dević.

Istakao je da je uvijek bolje raditi preventivno nego represivno.

"Kada imate mogućnost da promijenite nečiju svijest, to je pravi način rješavanja problema. Moramo govoriti više mladima o tome šta se desilo u BiH. Najavili smo inicijativu Senatu da se na fakultete društvene formacije uvede predmet o genocidu.

To moramo raditi sistemski, možda čak i od osnovnih i srednjih škola. Da mladi uče o historijskim činjenicama, i zakonima. Da nauče poštovanje i da imaju empatije. Ako na dan kada ima toliko bola, neko slavi one koji su ga nanijeli, onda s njim nešto nije u redu", zaključio je Dević.

Clicky