Devet godina nakon što je Elvedin Grabovica, tadašnji generalni direktor Elektroprivrede BiH, pokrenuo energetsku „spasilačku akciju“, počinje izgradnja Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli. Godine i godine su trebale ovdašnjoj birokraciji i političarima da se „daju u pamet“ – da prihvate ruku koju je pružila Kina. I još nešto da shvate – bez Bloka 7 tuzlanski region, Federacija, a time i cijela BiH postaju energetski ovisni. Upravo je to bio ključni argument Grabovici koji je i otvorio put do kineskih investitora.
Dupli aršini
Kada krajem 2023. godine Blok 7 uđe u elektroenergetski sistem BiH, u punom svjetlu pokazat će se vrijednost ove najveće poslijeratne investicije u zemlji. Radi se o 730 miliona eura, povoljan kredit osigurali su Kinezi, a kompletan objekat i proizvedena struja ostat će u našem vlasništvu. Konzorcij kineskih firmi kojeg predvodi „Gezhoub“ izgradit će Blok 7, 20 odsto poslova dobit će domaće firme, i u njega će biti ugrađena najsavremenija američka oprema, a sve po najvišim europskim standardima. Time će sadašnji blokovi 3,4 i 5 koji su i najveći zagađivači, bit će ugašeni, a uz sve osigurana je i budućnost rudnika u tuzlanskoj regiji. Stručnjaci su jedinstveni u stavu – ovim će u narednih 50 godina biti obezbijeđena energetska neovisnost. Kada se zna da je struja svjetska strateška roba, onda slika postaje jasnija.
Međutim, zbog Bloka 7 udari, uglavnom bočni, na Tuzlu i Elektroprivredu BiH ne prestaju. Prije nekoliko dana šef Delegacije EU u BiH Johan Satler saopćio je da Evropska unija ne gleda blagonaklono na Blok 7 „jer je riječ o pogrešnom pristupu u vremenima kada Evropa napušta ugalj“. Posebno je žestok Slovenac Janez Kopač, šef Sekretarijata Energetske zajednice, koji na sve načine pokušava da zaustavi izgradnju, tvrdeći, uz ostalo, da su garancije koje su dale domaće državne institucije sumnjive i nezakonite. Ruku s njim ide i Centar za ekologiju i energiju iz Tuzle. Zanimljivo je da Kopač nije pravio dramu zbog izgradnje termoelektrane Stanari kod Doboja niti je prijetio BiH sankcijama kao što to radi u slučaju tuzlanskog Bloka 7.
Zašto smeta Kina
Zna se da je dio Evropske unije neraspoložen prema kineskom prisustvu i investicijama na zapadnom Balkanu i da čine sve kako bi Kineze otjerali što dalje. Nije tajna ni da su pojedine zapadnoevropske kompanije za svoje potrebe izradile precizne energetske i karte hidro potencijala BiH i da tu vide svoje prste i profite. Navodno, posebno su za energetski sektor u Federaciji zainteresirane moćne austrijske tvrtke. Prema nekim izvorima, to uključuje i privatizaciju Elektroprivrede BiH „samo je treba baciti na koljena i dovesti u situaciju da ne može proizvoditi dovoljno struje“.
Ako se nastojanja da se Kina udalji od ovih prostora zbog njene finansijske i svake druge snage i utjecaja, mogu podvesti pod velike geopolitičke i geostrateške igre i borbe koje se vode u svjetskim centrima moći, otvoreno je pitanje ko je nalogodavac izvjesnom Centru za ekologiju i energiju iz Tuzle čije poruke upućuju na zaključak da će Blok 7 Tuzlu i njene stanovnike uništiti. Sve to bez ikakvih konkretnih dokaza.