Nauka

Stručnjaci upozoravaju da stiže najgora varijanta korone do sada, priprema se nova booster vakcina

U zadnjih 18 mjeseci, dostupne vakcine protiv covida, najprije kao serija od dvije doze, a potom i booster, odradila su sjajan posao da nas zaštite od zaraze, hospitalizacije i smrti. Na svjetskom nivou spašeno je 20 miliona života samo u 2021. godini. Čak i danas, dvostruko je veća vjerovatno da će se nevakcinisani Amerikanci zaraziti covidom nego vakcinisani Amerikanci te je šest puta veća vjerovatnost da će umrijeti od te bolesti. Međutim, kako virusi mutiraju, tako bi se trebala mijenjati i vakcine.

Sažetak je to ovosedmičnog ključnog sastanka stručnog savjetodavnog odbora Agencije za hranu i lijekove SAD održano u utorak, o kojemu piše Andrew Romano, dopisnik Yahoo Newsa.

Na sastanku se tražio odgovor na jednostavno pitanje: trebaju li uoči zimske sezone i očekivanog rasta broja zaraženih proizvođači vakcina prilagoditi booster doze sojevima omikrona, visoko zarazne varijante koja prevladava u zadnjih sedam mjeseci, ili bi se trebali držati provjerenog recepta iz 2020. godine.

Panel je u utorak glasao 19-2 u korist omikrona. Međutim, postavlja se pitanje na koju bi verziju omikrona trebala biti usmjerena sljedeća serija vakcina. Soj omikron prošle je zime pokrenuo veliki val koronavirusa već je izumro. U martu ga je istisnula još zaraznija podvarijanta omikrona BA.2, kojega je u maju istisnuo još prenosiviji BA.2.12.1, a njega su istisnuli, pogađate, još zarazniji BA.4 i BA.5, piše dopisnik Yahoo Newsa.

Stručnjaci kažu da bismo trebali biti jako zabrinuti zbog soja BA.5.

"Najgora verzija virusa koju smo ikada vidjeli, rekao je nedavno dr. Eric Topol s istraživačkog instituta Scripps. Usko povezani BA.4 i BA.5 sada čine većinu novih slučajeva covida u SAD, prema najnovijim podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti., no BA.5 se širi puno brže nego podvarijanta BA.4. Do početka jula bit će dominantna u SAD. To je problematično iz nekoliko razloga. Za naš imunološki sustav, udaljenost od BA.1 do mutiranih varijanti BA.4 i BA.5 je daleko veća, nego udaljenost od originalnog BA.1. do prethodnih sojeva poput alpha i delta, zbog čega ih je teže prepoznati i pripremiti odgovor na njih, napominje Topol.

Prema najnovijem istraživanju, to bi moglo značiti obolijevanje i među vakcinisanim, osobito ako su ranije imali BA.1, više simptoma (BA.4 i BA.5 su bolji u repliciranju u plućnim stanicama) te veću otpornost na lijekove.

Ništa od ovoga neće vratiti Sjedinjene Države na početak, ističe Romano. Unatoč većem broju slučajeva, sada je manje pacijenata s covidom na odjelima intenzivne njege nego što je to bilo u ranijim fazama pandemije, a stopa smrtnost je najniža od početka. Stečeni imunitet, više serija vakcinisanih i bolje mogućnosti liječenja, puno pomažu.

Ali u kombinaciji sa sve slabijom zaštitom od vakcina i razočaravajućim oklijevanjem starijih da prime booster dozu, ubrzane mutacije virusa i nova agresivna putanja mogle bi uzrokovati nove infekcije i poremećaje ako se ne pozabavimo s time.

To bi također moglo ugroziti ranjive Amerikance u mjesecima koji dolaze.

S obzirom na to da će podvarijanta BA.5 uskoro biti posvuda prisutna, čini se logičnim da bi iduća verzija vakcine trebala biti skrojena za borbu protiv njega.

Kakva će biti nova vakcina?

No, čini se da to zasad nije plan. I Pfizer i Moderna su već pokrenuli klinička ispitivanja za izmijenjene booster doze, ali ti su pojačivači optimizirani za suzbijanje sada nepostojećeg BA.1. Prema podacima koje je u utorak na sastanku predstavio Pfizer, booster za BA.1 generirao je znatno nižu razinu antitijela protiv BA.4 i BA.5 nego protiv BA.1.

Međutim, kod miševa, booster doza koja sadrži BA.4 i BA.5 proizvela je jači neutralizirajući odgovor na sve varijante omikrona nego originalna vakcina.

Unatoč zabrinutosti, panel se slaže da booster protiv BA.4 i BA.5 ima smisla. FDA također naginje takvom razmišljanju.

Pfizer je poručio da je spreman isporučiti nove booster doze do prve sedmice oktobra, a Moderna do zadnje sedmice oktobra ili početka novembra, pod pretpostavkom da neće biti potrebe za kliničkim ispitivanjima. To znači da neće biti ispitani na ljudima, govori se samo o ispitivanju na životinjama i laboratorijskim testovima. To bi nekima moglo zvučati zastrašujuće, ali regulatori već koriste isti ubrzani proces za poboljšavanje vakcina protiv gripe svake godine.

Agencija za lijekove i hranu brzo će odlučiti što će preporučiti, a proizvođači će ih slijediti. Napominje da se u budućnosti jurnjava za sojevima koronavirusa možda neće pokazati kao najučinkovitiji pristup vakcinisanju protiv covida.

Kao što je upozorio dr. Topol, do trenutka kada booster doza protiv BA.5 bude dostupna, ko zna što će biti prevladavajući soj. Zato je u srijedu dobro odjeknula vijest da Pfizer i BioNTech planiraju započeti testiranja na ljudima sljedeće generacije vakcine koja bi štitila od širokog spektra koronavirusa u drugoj polovici godine, navodi se u izvještaju Reutersa.

Clicky