Iako svaki dio dana ponekad može biti stresan, stručnjaci su uspjeli izračunati koje je doba dana najstresnije za većinu ljudi. Kako donosi The Healthy, istraživanje koje je provela grupa naučnika u Londonu, u kojem su učestvovale dvije hiljade ljudi, pokazalo je kako je većini odraslih najstresnije vrijeme u prosjeku oko 7,23 ujutro. Kao što možda pretpostavljate, to je zbog čestih takozvanih jutarnjih stresora.
Studija je također pokazala kako postoji mala razlika u najstresnijem dobu dana ovisno o spolu. Žene se obično susreću s prvom preprekom u danu nešto ranije nego muškarci, odnosno u 7:50.
Za muškarce prvi stresni indikator počinje gotovo sat kasnije, tačnije u 8,43. Ove jutarnje drame mogu čak omesti vašu produktivnost tokom dana, objašnjavaju stručnjaci koji su radili na istraživanju.
Na jutarnji stres, tvrde stručnjaci, najčešće utječe to što u ranojutarnjim satima ne stignemo sve obaviti na vrijeme. Saobraćajne gužve, pronalazak parking mjesta, priprema doručka za porodicu i spremanje za vrtić ili posao samo su neki od problema s kojima se većina nas susreće. Sve to utječe na nivo stresa.
Šta je tačno stres
Simptomi stresa, a ponekad i hronične promjene nastaju zbog tjelesnih funkcija koje se mijenjaju u stanjima stresa.
Stres definiramo kao skup fizičkih i psihičkih promjena koje nastaju kada vanjski i unutrašnji faktori (stresori) remete homeostazu tj. fiziološku ravnotežu organizma koja je nužna za održavanje života. Adaptacija na stres pod nadzorom je složene neuroendokrine, ćelijske i molekularne infrastrukture nazvane stresnim sistemom. Ona se nalazi u centralnom nervnom sistemu i na periferiji organizma.
Simptomi stresa, a ponekad i hronične promjene nastaju zbog tjelesnih funkcija koje se u stanjima stresa mijenjaju: vegetativne (autonomne) funkcije, izlučivanje hormona i ponašanje.