Uprkos demantima iz Grčke, čelnik NATO-a saopćio je u petak da su Grčka i Turska započele tehničke razgovore koji imaju za cilj umanjiti rizik oružanog sukoba ili incidenata, u jeku vojnih napetosti oko eksploatacije morskih resursa na istočnom Mediteranu.
Nikakav sporazum nije postignut u razgovorima na vojnom nivou, izjavio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Grčki ministar vanjskih poslova u međuvremenu je otputovao u New York kako bi raspravljao o regionalnom sporu oko morskih granica i prava na eksploataciju energetskih resursa.
Susjedi i saveznici u NATO-u, Grčka i Turska, sedmicama su uvučeni u napeto sučeljavanje na istočnom Mediteranu, gdje Turska istražuje morsko dno radi eksploatacije energenata u regiji za koju Grčka tvrdi da je dio njene kopnene mase.
Ankara tvrdi da ima svako pravo na takva istraživanja i optužuje Grčku da pokušava preoteti nepošteno veliki dio morskih resursa.
Stoltenberg je objavio u četvrtak da su dvije strane pristale da započnu "tehničke razgovore" na smanjenju rizika vojnih "incidenata i nesretnih slučajeva".
Atina je, međutim, brzo negirala postizanje bilo kakvog sporazuma te vrste, tvrdeći da Turska mora prvo povući svoje brodove iz regije u kojoj vrši ispitivanja moguće eksploatacije prirodnog gasa i nafte. Ankara tvrdi da je podržala Stoltenbergovu inicijativu za vojnim i tehničkim razgovorima i pozvala je Grčku da isto postupi.
U petak je čelnik NATO-a izjavio da su grčki, turski i saveznički vojni oficiri započeli razgovore u cilju osiguravanja da neka od sučeljavanja između oružanih snaga dvije zemlje ne prerastu u otvoreni sukob na Mediteranu. Zvaničnici NATO-a saopćili su da su prvi razgovori održani u četvrtak.
- Sve dok imamo toliko brodova u istočnom Mediteranu, vjerujemo da postoji potreba za održavanjem tehničkih razgovora o tome kako da razvijemo ojačane mehanizme za izbjegavanje sukoba. Nikakav sporazum još nije postignut, ali su razgovori počeli - izjavio je Stoltenberg novinarima, prenosi Associated Press.