Evropska unija dogovorila je strožije carinske propise za robu iz Ukrajine.
Tako će se ubuduće bez carina uvoziti manje ukrajinske robe. Naime, zbog pritiska evropskih poljoprivrednika ambasadori EU dogovorili su strože propise za ukrajinsku robu. Kompromisom je predviđeno produženje perioda za izračun gornje granice za bescarinski uvoz ukrajinske robe prije ponovnog uvođenja carina.
Naime, prošle sedmice Vijeće EU i Evropski parlament postigli su privremeni dogovor o produženju ukidanja carina na uvoz robe iz Ukrajine na godinu dana do početka juna 2025.
Ujedno je objavljen popis robe na koju se odnosi takozvani sigurnosni mehanizam koji bi omogućili brzo djelovanje u slučaju većih poremećaja na tržištu članica, među ostalim dodano žito, perad, kukuruz, jaja, šećer i med.
Kako su se također dogovorili, Brisel će morati ponovno uvesti carine ako uvoz žitarica, peradi, jaja, šećera, kukuruza i meda premaši prosječni uvoz 2022. i 2023.
Kompromis, prema diplomatskim izvorima, spomenuto je razdoblje za jaja, perad, šećera i kukuruza produžio se na drugu polovicu 2021, kada je manje ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda prodano u EU.
Tako će se manje ukrajinske robe uvoziti u EU bez carina nego što je prvotno planirano.
Kompromis predstavlja odgovor na nezadovoljstvo poljoprivrednika u Evropi. Posebno su poljski farmeri, koji tvrde da im Ukrajinci predstavljaju nelojalnu konkurenciju, u posljednje vrijeme nekoliko puta zatvorili ceste prema Ukrajini u znak prosvjeda, a nekoliko su puta u znak protesta čak razbacali ukrajinsko žito.
Neke poljoprivredne interesne grupe i zemlje poput Francuske i Poljske zalagale su se za oštrije mjere kako bi se spriječilo da evropski poljoprivredni proizvodi postanu nekonkurentni, dok Ukrajina tvrdi da uvoz njezinih proizvoda ima samo zanemariv utjecaj na europsko tržište.
Belgija, koja predsjeda Vijećem EU, uvjerena je da sporazum osigurava "uravnotežen pristup između potpore Ukrajini i zaštite poljoprivrednog tržišta u EU".
Prema nekim procjenama, Ukrajina će zbog novog dogovora izgubiti oko 330 miliona eura godišnjeg prihoda, iako je Kijevu mnogo važniji nastavak zajedničkog odricanja od carina.
Evropski parlament sada će morati glasati o pooštravanju carinskih propisa.