Osnivačica kompanije Theranos Elizabeth Holmes morat će da počne sa služenjem zatvorske kazne, pošto je sud u San Francisku odbio njenu žalbu da ostane na slobodi dok traje sudski spor.
Pored toga, njoj je naloženo da žrtvama svoje prevare isplati 452 miliona dolara, prenosi Guardian.
Sudija je predložio da Holmes odsluži kaznu u ženskom zatvoru u Brajanu u Teksasu, ali nije saopćeno da li je prijedlog prihvaćen ili je Holmes poslana u neku drugu ustanovu.
Holmes je osuđena u po tri optužbe za prevaru i jednu optužbu za zavjeru, nakon što je utvrđeno da je prevarila investitore lažnim tvrdnjama da tehnologija njene kompanije za testiranje krvi može da dijagnostikuje bolesti, uz uzimanje uzorka od samo nekoliko kapi krvi. Dosuđeno joj je 11 godina i tri mjeseca zatvora, zbog prevare investitora teške najmanje 700 miliona dolara.
Osramoćena poduzetnica proslavila se lažnim patentom za novo, jeftinije i brže testiranja krvi. Na vješto skrojenoj priči uspjela je, navodno, prikupiti oko 9 milijardi dolara investicija upumpanih u firmu Theranos. Među prevarenim ulagačima našli su se i bivši državni sekretar Henry Kissinger te medijski mogul Rupert Murdoch. Nevjerovatno spretno kreirala je spin o sebi: jedanaest godina nakon odlaska s fakulteta, našla na vrhu svijeta. Magazin Time uvrstio ju je među 100 najutjecajnijih osoba na svijetu, a američki mediji proglasili su se novim Steveom Jobsom.
Međutim, nevjerovatan uspjeh "iz ničega" izazvao je sumnje dijela medija: nije bilo potvrde priče iz barem tri, stručna, neovisna izvora. Među onima koji joj nisu povjerovali našao se i John Carreyrou, novinar Wall Street Journala i dvostruki osvajač Pulitzerove nagrade za istraživačko novinarstvo. Počeo je "kopati", došao je do bivših radnika Theranosa koji su mu dali dokaze da su rezultati krvnih pretraga u laboratorijima firme neprecizni i da se radi o velikoj prevari. Objavio je 2015. eksplozivnu priču u Wall Street Journalu.
Elizabeth Holmes ga je žestoko demantirala, njeni advokati čak su prijetili uglednom novinaru, ali bez uspjeha. Lukavo osmišljena prevara urušila se i prije 2018. kada je poduzetničkoj zvijezdi počelo suđenje. Elizabeth Holmes tada je živjela na 135 miliona dolara vrijednom posjedu u Silicijskoj dolini svojim partnerom i ocem svoje dvoje djece, hotelskim nasljednikom Billyjem Evansom. Tajno su se vjenčali 2019. i koliko je poznato, drži joj stranu. Tužitelji nisu uspjeli dokazati da je bio umiješan u prevaru.
Nevjerovatna priča nadahnula je više dokumentaraca i serija o prevarantici pokraj koje se Anna Delvey ili Anna Sorokin doima kao "mala beba". Među projektima nadahnutim likom i djelom Elizabeth Holmes, ističe se mini serija "The Dropout" koja se, pak, temelji na istoimenoj sjajnoj ABC-jevoj podcast seriji. O prevari svih prevara snimljen je i detaljan dokumentarac "The Inventor" a objavljen je na HBO-u. Među sagovornicima je i novinar John Carreyrou koji je sve otkrio i o Elizabeth Holmes napisao napetu knjigu "Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup".