Jedan od poslova koji je do prije godinu dana “cvjetao”, iznajmljivanje smještaja na dan, u zastoju je i čeka neka bolja vremena.
Tako se stanovi na dan u gradovima diljem BiH već više od godinu dana ne koriste u ovu namjenu jer domaćih turista nema, iz regije je malo onih koji dolaze, dok stranci ne putuju u BiH zbog cijele situacije s pandemijom koronavirusa.
Optimizam popustio
Najam ovakve vrste protekle godine bio je koliko-toliko uspješan samo u planinskim dijelovima BiH, gdje su građani “bježali” uslijed brojnih blokada. Da je planinski turizam, za razliku od gradskih hotela, “cvjetao”, potvrdio nam je i iznajmljivač iz Mostara čiji apartman na Blidinju ni jedan vikend nije bio slobodan.
"Kada je počela cijela situacija s pandemijom, moram priznati kako nisam bio baš optimističan što se tiče dolazaka gostiju. Međutim, dogodilo se upravo suprotno. Apartman već više od godinu dana ni jedan vikend nije bio slobodan. Traži se mjesto više. Neki su po prvi put otkrili čari planine, svježeg zraka, šetnje u prirodi. Inače, kada odete vikendom u prirodu, imate osjećaj kao da je sve stalo, tu nestaju priče o koronavirusu i problemima s kojima se ljudi svakodnevno susreću - objašnjava u razgovoru. S druge strane, kaže nam kako mu je posao s iznajmljivanjem stana na dan u Mostaru, koji je prije pandemije bio najunosniji posao, potpuno stao. - Godina dana unatrag sve nam se izmijenilo. Stan, koji nam je iznajmljivanjem ranije donosio velike prihode, sada je prazan. Istina, tu i tamo netko se javi, boravi u njemu dan ili dva, ali neusporedivo u odnosu na, primjerice, 2019. godinu kada smo u ovo vrijeme imali rezervacije popunjene do kraja godine. No, što je, tu je, moramo se prilagoditi vremenu i trenutačnoj situaciji", priča iznajmljivač stanova iz Mostara.
Prilagodili se
Novonastaloj situaciji morali su se prilagoditi vlasnici stanova diljem BiH koji ih sada uglavnom iznajmljuju na dulje vrijeme.
"Broj dolazaka turista u Banju Luku u posljednjih godinu dana drastično je opao, zbog čega je smanjena i potražnja za stanovima na dan. Iz tog razloga brojni vlasnici nekretnina odlučili su se za sigurniju varijantu, dok se cijela situacija s koronavirusom malo ne smiri, odnosno odlučili su svoje stanove dugoročno iznajmiti", kazala je za Glas Srpske vlasnica jedne banjalučke agencije za nekretnine Stanislava Ligka.
No da dugoročno davanje stana u najam nije loše, posebno za one koji traže smještaj, nedavno je za Večernji list objasnio Haris Kadžić iz sarajevske agencije StanPromet.
"Na tržištu nekretnina došlo je do male pomutnje. Stanova koji se dugoročno iznajmljuju puno je više, ali potražnja je manja, posebice za luksuznijima, dok će se stanovi od 200 do 500 KM uvijek iznajmljivati. Puno je više stanova sada nego prije i, sukladno tome, klijenti imaju veći izbor i mogu pregovarati, a, s druge strane, vlasnicima stanova više se isplati spustiti cijenu i dati ga u najam nego da stoji prazan. Klijenti su u dobroj poziciji jer sada za određen iznos mogu dobiti puno bolji, uređeniji i kvalitetniji stan nego što su mogli dobiti prije godinu dana", zaključio je Kadžić.