Ime Marthe de Florian bilo je zvučno, i kao takvo poznato u visokim društvenim krugovima Pariza tokom La Belle Époque, a kasnije je palo u zaborav koji je trajao sve do 2010. godine.
Naime, tada je umrla unuka Marthe de Florian, čija je smrt obrisala prašinu s bakinog imena i to sudeći prema svemu zauvijek, ako se može uopće koristi ovaj prilog.
Ko je bila Martha de Florian? Zašto je zaboravljena, a onda odjednom oživljena? Zanimaju li vas odgovori na ova i neka druga pitanja, samo nastavite dalje s čitanjem.
Ljepotica koja je iskoristila svoje adute
Martha de Florian bila je pariška ljepotica koja je pragmatično iskoristila svoje adute i tako si osigurala udoban život.
Lijepa epoha je sinteza ujedno Martina života. Bio je to život na bonvivanski način, znači na visokoj nozi u kojem se nemilice trošilo, ali se isto tako i nemilice zabavljalo i sve to u duhu larpulartizma, piše Povijest.
Martha je rođena u drugoj polovici 19. stoljeća u obitelji nižeg društvenog sloja, kao Mathilde Héloïse Beaugiron.
Raditi je počela već kao tinejdžerica, a prvo dijete je rodila sa samo 18 godina. Taj je prvi sin nazvan Henri Beaugiron, no umro u dobi od 3 mjeseca, a Martha je ponovno rodila godinu dana kasnije drugo dijete, sina istog imena.
U oba slučaja navedeno je da je otac nepoznat, no sumnja se da je bila riječ o oženjenom pariškom bankaru Augusteu Albertu Gastonu Florianu Mollardu, čije je i prezime Martha dodala svom “umjetničkom imenu”.
Kao zanimacija majke u djetetovom rodnom listu je navedeno da je vezilja. Martha je prema svemu sudeći bila pragmatična žena koja je znala da muškarci koji imaju novac i ugled, nikada neće oženiti ženu poput nje, odnosno onu kojoj život nije dodijelio željene karte.
Zato je sasvim pomireno sa sudbinom pristajala na ulogu ljubavnice ne bi li vodila lagodniji život. Na dugom popisu njezinih ljubavnika nalazili su se ne samo bankari i industrijalci već i premijeri, predsjednici, i niz drugih likove iz široke galerije pariškog mondenog svijeta na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.
Martha možda nije mogla steći odgovarajućeg muža, ali je zahvaljujući svojoj ulozi elitne kurtizane osigurala si sve ono što joj je trebalo za udoban život, pa je tako došla i do skupocjene nekretnine koja danas vrijedi oko 10 miliona eura. Ono što je Martha imala, a nisu imale udane žene iz kruga društvene kreme je određena sloboda.
Zašto unuka nije marila za bakinu imovinu?
Nakon što su dani “slave” završili ili drugim riječima se Martha umirovila, mirno je živjela sa svojim sinom Henrijem u pariškom stanu, u blizini četvrti crvenih svjetiljki Pigalle na adresi La Bruyere 2.
Smrt ju je tu zatekla krajem ljeta 1939. godine – neposredno uoči napada Njemačke na Poljsku. U trenutku smrti imala je 74 godine. Njezin je sin nastavio živjeti u tom stanu do svoje smrti 1966., a za njegovu se ostavštinu potom pobrinula njegova kći Solange.
Ona je napustila Pariz nekoliko godina nakon bakine smrti, odnosno 1942., nakon čega se preselila na jug Francuske.
Prilikom rješavanja imovinskih pitanja Solange je redovno plaćala održavanje nekretnine, odnosno po svemu sudeći to su drugi radili za nju.
Upravo zbog toga ovaj je stan ostao tolike godine ispod radara. Solange je vrlo vjerovatno bila odlično situirana dok za nekretninu i drugu vrijednu ostavštinu nije marila.
No, takav odnos možda u sebi krije i neku mračniju priču, a koja ju je mogla zaustaviti da se vrati u stan u Parizu i uopće njime pozabavi.
Kako je Solange umrla bez nasljednika izvršitelji njezine oporuke su ušli u stan i ostali su zabezeknuti onime što su vidjeli. Imali su dojam da su otvaranjem vrata ušli u neko drugo vrijeme ili neku drugu dimenziju koja je pomalo nalikovala na bajke.
Stan je bio raskošno uređen i po pitanju namještaja i umjetnina. Velik broj predmeta u stanu je potjecao iz 18. stoljeća, pa je očito da je Martha bila kolekcionarka koja je voljela dašak prošlosti u svojoj blizini.