Nakon sastanka predsjednika vladajuće koalicije na državnom nivou ponovo je ostalo nekoliko stvari nejasno.
Jedna od tih nejasnih i maglovitih stvari jeste pitanje da li je dogovoreno da se ide u izmjene Izbornog zakona po modelu kojeg je Dragan Čović iznio na jednom od sastanaka.
Čović je danas kazao da je dogovoreno da se krene u razgovor o tri elementa Izbornog zakona.
"Govorili smo o tehničkih izmjenama, drugi je izbor članova Predsjedništva BiH i treći izmjena koja se veže za CIK. To nisu sveobuhvatne izmjene jer bi sveobuhvatne značile puno drugih stvari koje se mogu uraditi ako izmijenimo Ustav", kazao je Čović.
A, izmjena Ustava po Čoviću sad nije moguća, pa je istakao da je HDZ-ov prijedlog bio korektan.
"Ne može se više desiti nikad da bošnjački narod bira hrvatskom člana Predsjedništva i tu se svi slažemo", rekao je Čović.
Prijedlog Čovića jeste da se mijenja samo izbor člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda na način da prolazi onaj koji je pobijedio u kantonima u kojima većinom žive Hrvati.
No, prema informacijama Raporta - od tog prijedloga nema ništa i to je Čoviću rečeno.
Dogovore je, a što je potvrdio i sam Milorad Dodik kao i Nermin Nikšić da se formiraju radne grupe koje će razmatrati sve zakone koje su danas 'dogovorili'. Jedan od tih je Izborni zakon.
Tri radne grupe (HDZ-ova, SNSD-ova i Trojkina) predložit će svoja rješenja i pokušat će se naći kompromis. A, poznato je da Trojka insistira na provedbi presuda Međunarodnog suda za ljudska prava u Strazburu: Sejdić-Finci i ostale.
To znači da će biti teško doći do konačnog rješenja, jer Čović i Dodik ne žele raspakivanje Ustava BiH, a Trojka ne želi pristati na model HDZ-a.
No, što se tiče tehničkih izmjena koje bi trebale osigurati bolji integritet izbora - tu su sve tri strane zainteresirane i to bi moglo biti usvojeno. Poseban interes ima Milorad Dodik, koji želi da se to usvoji kako visoki predstavnik ne bi morao nametati odluke koje bi ga uvele u dodatni sukob s međunarodnom zajednicom.
Što se tiče ostalih zakona tu je zakon o sprečavanju pranja novca - to je dogovoreno je i on će proći na Domu naroda.
Zakon o sukobu interesa ići će također na dodatno usaglašavanje radnih grupa koje će odrediti lideri stranaka, a prema najavama to bi trebalo biti završeno.
Problem će biti oko zakona o sudovima, jer su tu stavovi totalno suprotstavljeni. Trojka ne odustaje od toga da sjedište apelacionog suda bude u Istočnom Sarajevu, a Dodik ga želi u Banjoj Luci.
S obzirom na to da je Frontex odnosno otvaranje pregovora sa ovom evropskom agencijom za sigurnost granica već dogovoreno, lideri vladajuće koalicije očekuju da će uz to i dva zakona (sukob interesa i sprečavaje pranja novca) biti dovoljno za otvaranje pregovora sa EU.