Novo, još otvorenije priznanje Dodikovog koalicionog partnera Petra Đokića da je genocid u Srebrenici činjenica koju ne treba osporavati ponovo je iznenadila i dala tračak nade da se svijest budi i kod onih koji su do sada bili tvrdi negatori.
Đokić je dugogodišnji koalicioni partner SNSD-a i trenutno je ministar u Vladi RS.
"Smatram da genocide ne treba negirati. Gdje god da su bili. Nikada ne treba prestati tragati za potpunom istinom o onome što je prethodilo tome. Borba za istinom treba da bude nastavljana i da se ona dokaže", rekao je Đokić.
"To je moj stav kao čovjeka ali mislim da on može biti i politicki zaokružen. Želim reći da po tom pitanju treba da gradimo razum prema istini. Biti spremni da se suočimo sa istinom. Ovdje se bježi od istine. I srspki narod je imao žrtve. Moramo se boriti za istine i da se one dokažu", naveo je dalje Đokić ističući da s Dodikom o ovome nije pričao i da ima s njim korektan odnos.
Dalje je govorio kako treba omogućiti nauci i historičarima da istražuje sve što je bilo i da se rasvijetle događaji kako bi svi lakše shvatili šta se desilo i ta će se onda tako laše živjeti.
Njegovo priznanje dolazi u važnom trenutku. Dok Dodik, zajedno s Đokićem, rade na rušenju ustavno-pravnog poretka, ipak dolazi do prevrata i poštovanja onoga što od čega je krenuo haos - zakona kojeg je nametnuo Valentin Inzko, a kojim se zabranjuje negiranje genocida u Srebrenici.
Možda bi Đokićev stav mogao biti domina koja će pokrenuti i ostale političare u RS da konačno priznaju genocid u Srebrenici, što bi bio i početak prihvatanja zakona koji zabranjuje negiranje.
Pored toga, zanimljivo je da je ovo treći put da Đokić iznosi isti stav, a da nema reakcije iz RS na njegove istupe.
Đokić je dao još jednu zanimljivu tezu kada je u pitanju priznavanje genocida u Srebrenici. Naime, iako nije direktno priznao da je bio genocid, on je rekao da ga ne treba negirati. Međutim, kaže da treba priznati presude međunarodnih sudova koji su ipak presudili da je bio genocid. Dakle, priznaje presude.
"Ja polazim od toga da poštujemo međunarodno pravo. Ako je Dejton međunarodno pravni akt, kojeg priznajemo, onda postoje i drugi akti i institucije koje su izvedene iz međunarodnog prava koje treba da prihvatamo. Ja bih volio da na tome stane", rekao je Đokić dodajući kako postoje presude i svjedočanja i pokajanja koja govore o zločinima.
Dakle, Đokić čak poziva da se poštuje međunarodno sud u Hagu koji je donio niz presuda o zločinima u BiH, a kojeg Dodik uglavnom naziva neprijateljskim po srpski narod.