Već pomalo zaboravljeni Richard Grenell, nekadašnji Trumpov čovjek za Balkan, ponovno se neočekivano pojavio na "svom terenu".
Grenell je trebao biti Trumpov čovjek za sređivanje odnosa Srbije i Kosova, ali je poraz Trumpa na izborima okončao i njegov kontroverzni mandat (podsjetimo, sve što mu je uspjelo odraditi bio je groteskni susret predsjednika Aleksandra Vučića i tadašnjeg premijera Kosova Avdullaha Hotija s Trumpom u Bijeloj kući, gdje su obojica potpisala da će svoje ambasade u Izraelu prebaciti iz Tel Aviva u Jeruzalem!?).
Ovih se dana, taj "mali Trump", kako su ga zvali dok se uspinjao po karijernoj ljestvici u tadašnjoj administraciji, ludo provodi po Srbiji i Albaniji, i to u društvu najviših tamošnjih dužnosnika. Procurile su snimke njegovih raskalašenih provoda po beogradskim splavovima i po albanskoj obali, (navodno bi on tamo investirao), a u noćne pohode išao je u pratnji nekadašnjeg beogradskog gradonačelnika, sadašnjeg srbijanskog ministra finansija i jednog od najznačajnijih Vučićevih ljudi od povjerenja Siniše Malog, a u Albaniji se naslikavao s predsjednikom Illirom Metom i aktuelnim premijerom Edijem Ramom.
Tamošnji, ali i američki mediji odmah su se zapitali što Richard Grenell, koji je izgubio poziciju u novoj administraciji Bijele kuće, ponovno radi na Balkanu, i čime se zapravo tu bavi?
Tako Glas Amerike piše kako je u intervjuu za albanske medije kazao da je došao promovirati strana ulaganja te poticati ekonomsku saradnju u regiji. Doduše, nije precizirao za koga to radi, "osim da je u privatnom sektoru" te da traži mogućnosti za investiranje na ovim prostorima, napomenuvši da je to bila i vizija predsjednika Trumpa te da je dijalog između Kosova i Srbije imao veze s otvaranjem novih radnih mjesta i ekonomski napredak Balkana.
Kako, pak, pišu provučićevski srbijanski tabloidi, Siniša Mali pozdravio je Grenellov dolazak, jer kako je kazao, sadašnja vlast u Srbiji bori se za što više stranih investicija, no ni Mali nije bio konkretan o tome kakve to poslove i projekte Grenell ima u Srbiji.
"Vjerujem da Grenell ima bliske odnose s vlastima u Srbiji i Albaniji. Primjetno je da on na društvenim mrežama promovira vlasti u Beogradu i Tirani, dok Prištini nije naklonjen", kaže za Glas Amerike Nemanja Todorović Štiplija, urednik portala European Western Balkans.
Grenell podržava inicijativu Otvoreni Balkan te zato hvali vodstva Srbije i Albanije, a kosovskom premijeru Albinu Kurtiju poručio je da "griješi" što odbija tu regionalnu saradnju, kaže Todorović.
Grenell očito pokušava "naplatiti" svoj nekadašnji politički i diplomatski posao na ovom prostorima, nakon što je njegova politička karijera očito krenula nizbrdo. Bio je miljenik Trumpa, a američki mediji ismijavali su ga da je jedini koji ga je uspio nadmašiti prema broju tvitova.
Grenell je bio jedan od rijetkih otvorenih gay političara u Trumpovoj administraciji, ali izraziti konzervativac. Donald Trump postavio je ga za ambasadora u Njemačkoj, gdje se proslavio mnogim nediplomatskim izjavama, pametovanju Angeli Merkel, a njemački mediji pitali su se je li on došao kvariti ili popravljati odnose Njemačke i SAD. Uspinjao se brzo u političkoj hijerarhiji, ali je još brže pao u zaborav, iz kojeg su ga sada izvukle divlje balkanske noći.
Inače, previđali su mu veliku karijeru, bio je privremeni šef svih američkih obavještajnih službi, posebni izaslanik za Balkan, smještali su ga na poziciju ambasadora u UN-u ili pri NATO-u, a nakon poraza Trumpa namjeravao se kandidirati za guvernera Kalifornije, ali je na kraju odustao te se dao u poslovne vode, koje su ga sada odvele na brdoviti Balkan, koji će ga očito prigrliti i udomiti.