Nauka

Šta je tornado? Stručnjaci: Brzina vjetra je nevjerovatna i silovita, veća od 500 km/h

tornado

Kako javljaju italijanski mediji, snažno nevrijeme pogodilo je sjeverni dio pokrajine Lombardiju gdje je padao grad veličine teniskih loptica, promjera 7-8 centimetara. U sjeveroistočnom dijelu Milana snimljen je oko 11 sati svojevrsni ‘tornado‘. Izvještaj o šteti i žrtvama zasad nisu dostupna.

Olujni vjetar je u tom dijelu Italije rušio stabla. tuča je oštetila mnoge automobile, a dva podvožnjaka je poplavila voda.

Vatrogasci su u petak ujutro imali 110 intervencija zbog poplava, oštećenih krovišta i srušenih stabala nakon silovitog nevremena.

Vatrogasci su izvršili stotine intervencija na poplavama, pokrivanju krovova i srušenom drveću nakon silovite "bombe" nevremena, pišu talijanski mediji.

No, šta je tornado?

"Tornado je vrlo intenzivan zračni vrtlog u obliku lijevka ili cijevi ispod oblaka vertikalnoga razvoja (kumulusa ili, češće, kumulonimbusa), koji se pruža sve do površine tla. Katkada se pojavljuje i više cijevi istovremeno; cijev ne mora uvijek biti vidljiva. Promjer cijevi, nastale kondenzacijom vodene pare, iznosi od nekoliko desetaka do stotinjak metara, a visina cijevi može biti i do 1000 m.

Uzduž osi tornada nastaje nagli i jaki pad tlaka zraka, katkada i do 200 hPa. Brzina razornoga vjetra u vrtlogu najveća je brzina vjetra u prirodi, pa može premašiti i 500 km/h, dovodeći do velikih razaranja i pustošenja te ljudskih žrtava na putanji dugoj katkada i više od stotinu kilometara.

Tornado traje od nekoliko sekunda do jednoga sata, rijetko više, a brzina pomicanja vrtloga ovisi o kretanju matičnoga oblaka i u prosjeku je oko 50 km/h. Tornado nastaje u uvjetima prodora svježega zraka iz sjevernih predjela na područje vrlo zagrijanoga zraka, na crti njihova dodira, uz jaku grmljavinu, ponajprije u toplije doba godine. Dva su tipa tornada: prvi se tip rjeđe pojavljuje, i to uz jako razvijene grmljavinske ćelije i tzv. mezociklonu (područje rotirajuće, jake uzlazne struje unutar grmljavinske ćelije); drugi, češći tip nastaje na granici izraženo različitih i vrlo labilnih zračnih masa.

Tornado se najčešće pojavljuje u središnjim dijelovima SAD (tzv. aleja tornada u Teksasu, Oklahomi i Kanzasu), no sve češće i u drugim dijelovima svijeta, pa i u Evropi.

Jačina tornada procjenjuje se s pomoću tzv. Fujitine ljestvice na temelju njegova djelovanja na objekte na tlu (6 stepeni), ili s pomoću tzv. TORRO-ljestvice, koja se temelji na izmjerenim brzinama vjetra (12 stepeni). Osim direktnim opažanjem očevidaca, otkrivanje područja zahvaćenih tornadom moguće je i radarom, no za sada nema mogućnosti za ciljano djelovanje čovjeka na smanjenje ili otklanjanje nastanka tornada.

Clicky