Superćelijska oluja pokazala je svoju razornu snagu, uzrokujući haos u regionu, prije svih u Srbiji i Hrvatskoj. Posljedice ovog nevremena, koji karakterišu jaki vjertovi i velike količine padavina, osjetila se i u Bosni i Hercegovini.
Superćelijske oluje su poseban i ozbiljan meteorološki fenomen koji donosi izuzetno opasne vremenske uslove.
Razlikuju se od običnih oluja
Razlikuju se od običnih oluja po svom organizovanom i dugotrajnom karakteru. Često ih prate ekstremno snažni vjetrovi, velike količine padavina i tornada.
Prema Nacionalnoj meteorološkoj službi Sjedinjenih Američkih Država, superćelijske oluje su najopasniji oblici oluja. Oni mogu proizvesti intenzivne vrtloge, uključujući dugotrajna i snažna tornada, kao i veliku gradonosnu kišu.
One imaju posebne karakteristike koje ih razlikuju od drugih oluja. Zahtijevaju pažljivo praćenje i upozorenja.
Posebne mjere opreza
"Superćelijske oluje mogu biti vrlo opasne i zahtijevaju posebne mjere opreza. One se razlikuju od običnih oluja po svojoj organizovanosti i sposobnosti da produženo opstanu, često prateći putanju poznatu kao superćelijska staza“, objašnjeno je na sajtu Nacionalnog centra za oluje SAD, prenosi Nova.rs.
Naučnici i istraživači ističu da je praćenje ovog meteorološkog fenomena od ključnog značaja za pravovremeno upozorenje građana o potencijalnoj opasnosti.
Superćelijske oluje mogu imati implikacije ne samo na lokalnom nivou, već i za klimu. One transportuju vodu i led u stratosferu, što ima uticaj na klimatske promjene.