Za razliku od dijametralno suprostavljenih stavova dužnosnika iz Republike Srpske i Federacije BiH o pitanju NATO integracija, suradnja sa Sjevernoatlantskim savezom u Bosni i Hercegovini je za sada jedino moguća. Povjerenstvo za suradnju sa NATO-om uputilo je nadležnim ministarstvima da dostave što očekuju od programa reformi za 2023. godinu, koji će, nakon usuglašavanja, biti upućen Vijeću ministara BiH na usvajanje.
U Bosni i Hercegovini ne postoji sigurnosna već politička kriza, ocjena je zamjenika ministra odbrane BiH. Priznaje da dosta toga nije urađeno iz programa reformi - ni plan odbrane ni plan modernizacije. Joш nije, kaže, ni usaglašen program reformi za ovu godinu.
„Ako NATO Savez i generalni sektretar kažu da su zadovoljni NATO saradnjom, što je i zvanični stav RS, kolege iz političkog Sarajeva ne bi trebale insistirati na NATO integracijama, već i da oni podrže NATO saradnju.“, kaže zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović.
U Republici Srpskoj su i vladajuća većina i opozicija protiv ulaska BiH u NATO. Narodna skupština Republike Srpske je 2017. godine stavila van snage Rezoluciju o pristupanju snagama NATO-a i usvojila novu Rezoluciju o vojnoj neutralnosti.
„Ta rezolucija o vojnoj neutralnosti govori o tome da se o saglasnosti RS odnosno bez promjne ustava i saglasnosti entiteta ne može pristupiti nijednoj vojnoj integraciji. Budući da ta saglasnost ne postoji, nemoguće je pristupiti NATO.“, mišljenja je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Za dekana na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Bosna i Hercegovina je na pragu Sjevernoatlantskog saveza.
„Poruka koja je vezana za sigurnost posebno o secesionističkoj retorici istovremeno poruka koja kaže da biste postali članica morate naći rješenje za ključne izvore destabilizacije“, govori Sead Turčalo, dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.
Bosna i Hercegovine ispunjava sve uslove iz partnerstva za mir, učestvuje u vojnim vježbama sa NATO-om. Posjeta generalnog sekretara NATO-a našoj zemlji je, po ocjeni vojnog analitičara Đure Kozara, podrška da BiH i dalje ustrajava u partnerskom odnosu.
„To konkretno znači da nas NATO smatra svojim partnerom i da nam pomogne u slučaju bilo kakve opasnosti koja bi mogla da poremeti javni red i mir i sigurnost u BiH.", kaže Kozar.
“U ovim uslovima podijeljenosti najbolje rješenje je vojna neutralnost, ali to naravno ne znači da ne treba sarađivatisa NATO savezom i biti partner u onim oblastima koje su bitne za BiH.“, mišljenja je Drago Vuković, politički analitičar.
Prema istraživanju nevladine organizacije Atlantska incijativa, 62 odsto građana Bosne i Hercegovine ima pozitivan stav prema djelovanju NATO-a. Razlog podrške kod većine je bezbjednost, a protivljenja bombardovanje Republike Srpske i Srbije, piše BHRT