Na današnjoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo zastupnici su većinom glasova usvojili Zakon o visokom obrazovanju na koji se čekalo mjesecima unazad.
Usvajanju Zakona prethodila je žustra rasprava, a najglasniji su bili zastupnici SDA koji su bili protiv te su najavili čak ponošenje apelacije Ustavnom sudu kako bi oborili usvojeni Zakon jer navodno nije donesen po propisanim procedurama.
Najžešći su po običaju bili Haris Zahiragić i Mahir Dević. Zahiragić je tvrdio da slijedi potpuna katastrofa za visoko obrazovanje, da prijeti kolaps sistema, da se pogoduje lobijima privatnih fakulteta, a sve to na štetu studenata. Buku je stvarao i Dević koji je pozivao na 'razum' i tražio da se Zakon povuče.
U suštini, njih dvojica su jutros vodili glavninu rasprava, a mnogi su postavili pitanje čemu paničarenje i toliko divljanje zbog Zakona o visokom obrazovanju, posebno ako su svi složni u tome da trenutni treba mijenjati.
Zbog čega su kočili proces?
Tokom sjednice, zastupnik Elmedin Konaković dao je djelimičan odgovor pa je u raspravi s Devićem kazao da paraobavještajni dio SDA ima problem s ovim Zakonom jer će on ograničiti dosadašnju vladavinu Sebije Izetbegović nad KCUS-om i Medicinskim fakultetom u Sarajevu.
Šta je, dakle, pozadina paničnih reakcija SDA-ovaca? O tome smo razgovarali s rektorom Univerziteta u Sarajevu Rifatom Škrijeljom.
"Ovo protivljenje pojedinih političkih partija, konkretno SDA, donošenju Zakona o visokom obrazovanju nije ništa drugo nego kontinuirana borba Kliničkog centra protiv Univerziteta u Sarajevu. Jer, generalna direktorica nije uspjela porobiti Univerzitet u Sarajevu proteklih godina. Ovo je bio posljednji pokušaj Sebije Izetbegović da sačuva svoj neprikosnoveni utjecaj na Medicinskom fakultetu kao organizacionoj jedinici UNSA. Ona ima svoje lične razloga zbog kojih joj je bilo jako važno da kontroliše Medicinski fakultet", kazao je Škrijelj.
On dalje navodi kako su zastupnici SDA lažno optuživali UNSA.
"Diskusije o Zakonu o visokom obrazovanju pokazale su da zaposlenici Medicinskog fakulteta, tačnije pojedine zaposlenice, zloupotrebljavaju Skupštinsku pozornicu kako bi neosnovano, nepravedno i lažno optuživali Univerzitet i suprostavljali se donošenju novog zakona. Danas sam čuo kako pojedine zastupnice govorile kako je Univerzitet na svjetskoj listi pao za 35 mjesta, a pri tom su zaboravili da je ovaj isti Univerzitet od 2018. do 2020. napredovao za 830 mjesta. Vjerovatno im je to promaklo i nije im odgovaralo. Vrlo brzo su počeli prozivati pad Univerzitet za 30 mjesta, a pri tome neće da kažu da smo za dvije godine napredovali za 830 mjesta. Zašto su bili protiv potpuno je jasno. Naprosto, trebalo je direktorici KCUS-a da kontroliše Medicinski fakultet i da pokušava preko te organizacione jedinice utjecati na procese na Univerzitetu", kazao je Škrijelj.
Međutim, Škrijelj tvrdi da zakon koji je usvojen 2017. godine, a koji je SDA predložila, napravio strašne udare na cijeli sistem Univerziteta.
"Željeli su da ostvare veći utjecaj u Senatu Univerziteta, nego što im objektivno pripada, ali to nije moguće. Dakle, dok sam ja rektor ovog Univerziteta, on neće kapitulirati pred niti jednom političkom partijom, pa makar se ona zvala SDA. Oni su kontinuirano napadali ovaj Univerzitet i mene kao rektora. Ovo što je bilo na Skupštini je bio samo kontinuitet napada. Drago mi je što se Skupština KS izdigla iznad toga i popravila zakon iz 2017. godine koji je tada nametnula SDA. Tada su izignorisali naših 80 i više amandmana. Zaboravili su kako su oni 2017. godine donosili zakon i pokušali ovaj put sve najcrnje uraditi da zadrže ovaj zakon", kazao je Škrijelj.
On objašnjava da je SDA tadašnjim zakonom htjela da porobi Medicinski fakultet.
"Na račun toga su obustavljali nastavu na Stomatološkom fakultetu, na Fakultetu zdravstvenih studija, radili užasne stvari, ali i protjerivali nastavnike i neistomišljenike sa Medicinskog fakulteta. Davali su nezakonite otkaze, trošili nezakonito novac itd. Ovaj zakon koji je danas usvojen u svemu tome njih sprječava da u budućnosti da to rade. Ovaj zakon po prvi put kao zakon integrisanog Univerziteta sprječava samovolju pojedinaca da mogu porobljavati organizacione jedinice i raditi to što su oni radili", istaknuo je Škrijelj.
Na samom kraju razgovora za Raport kazao je kako ovaj Zakon koji je danas usvojen ne dovodi u pitanje angažman profesora na Medicinskom fakultetu.
Kakva je tu uloga Sebije Izetbegović?
"Dakle, mi biramo profesore. Univerzitet u Sarajevu njima daje zvanje. Ovaj zakon je važan jer neće više biti u Vijeću Medicinskog fakulteta niti bilo kojeg drugog fakulteta više članova iz nastavne baze nego stalno zaposlenih na tom fakultetu.
Primjera radi oni imaju pet posto radnog angažmana na Medicini, a hoće da se pitaju 100 posto. Drugim riječima, profesorica Sebija hoće jednako da se pita na Medicinskom fakultetu jednako kao i na KCUS-u. To ne može. Ona je direktorica KCUS-a i tamo se pita, a ovamo se može pitati sada samo 5 posto koliko joj i pripada po zakonu. Koliko ima radni angažman. Ne može se ona 100 posto pitati, a pet posto raditi. Ovaj zakon stavlja u realne okvire mogućnosti odlučivanja gospode iz Kliničkog centra uz puno poštovanje", pojašnjava Škrijelj.
Ranking Web ili Webometrics je najveća akademska rang lista visokoškolskih ustanova koja svakih šest mjeseci nudi nezavisne, objektivne i korisne informacije o učinku univerziteta iz cijelog svijeta. Prema posljednoj listi UNSA je pala za 35 mjesta, te se nalazi na 1714. mjestu. Sarajevska SDA jedva je dočekala ovu informaciju kako bi uputila kritike, pa su se toga dotakli i na današnjoj sjednici. Škrijelj i to analizira.
"Argumenti koji pokušavaju da dovedu da se oni diskriminiraju nisu tačni. Nikada kao rektor ne bih dozvolio da se diskriminira jedan nastavnik, a diskriminacija je nažalost njihova osobina. Oni su to radili godinama iza nas. Oni su ti koji su protjerivali i davali otkaze nastavnicima. Primjera radi nastavnik napusti Klinički centar, zaposli se u Općoj bolnici, oni mu daju otkaz sa Medicinskog fakulteta. To govori koliko je ljudima na dva polja nanesena šteta. Prvo ih se pritisne da napuste firme, a onda im se da otkaz na Medicini. Imali smo toliko sudskih sporova, koje sada kao rektor rješavam to. Dakle, moramo biti jasni profesori sa KCUS-a i profesorice uopšte nisu upitni da će izvoditi nastavu, upitan je samo broj članova Vijeća koji donose odluke. Njih ne može biti više od jedne trećine, a do sada ih je bilo dvije trećine. Pa da li je imalo smisla? Zamislite da ja kao rektor donosim odluke na KCUS-u, ravnopravno sa njima", kazao je Škrijelj, te dodao:
"Hvala dragom Bogu UNSA je ozbiljna institucija ima snage da se odupre tim napadima. Donošenjem ovog zakona popravljena je greška koja je trajala četiri godine. Jedan jako loš zakon koji je ozbiljno ugrozio rad Univerziteta. Oni pričaju o padu Univerziteta, a mi smo trebali da padnemo skroz kako su se oni ponašali. Ja se čudim kako smo mi na Webometrics među 10.000 univerziteta, ako uzmemo u obzir kakav je odnos bio SDA zadnjih pet godina prema ovom Univerzitetu", zaključio je Škrijelj u razgovoru za Raport.