Studija, koju je naručio State Department, otkrila je da je usmjereno mikrotalasno zračenje objašnjenje za simptome koji su uključivali intenzivan pritisak u glavi, vrtoglavicu i kognitivne poteškoće vjerovatnije od drugih, prethodno razmatranih uzroka poput tropskih bolesti ili psiholoških problema.
Izvještaj američke Nacionalne akademije nauka iz decembra 2020. navodi da je "usmjereno" mikrotalasno zračenje vjerovatni uzrok bolesti američkih diplomata na Kubi, u Kini, Rusiji i drugim zemljama.
Prije izvještaja učinke na zdravlje iskusilo je oko dvadesetak Amerikanaca povezanih s američkom ambasadom na Kubi krajem 2016, kao i kanadske diplomate i osoblje u američkom konzulatu u Guangdžou u Kini, početkom 2017. godine.
Odbor od 19 članova koji je radio na studiji, naveo je i da se suočio sa značajnim izazovima pokušavajući ovu medicinsku misteriju privesti kraju. U njihovom izvještaju, izvijestio je AP, nisu imenovani izvori energije niti je zaključeno da je ona bila rezultat napada, iako je primijećeno da su prethodna istraživanja o toj vrsti povreda rađena u bivšem Sovjetskom Savezu.
U posljednjih godinu dana, službenici CIA-e izvijestili su o brojnim novim incidentima u Evropi i Aziji. Neimenovani izvor potvrdio je za NBC News u decembru 2020. da je CIA, koristeći podatke o lokaciji mobilnih telefona, utvrdila da su neki ruski obavještajci koji su radili na programima mikrotalasnog oružja bili u istim gradovima u isto vrijeme kad su službenici CIA-e imali misteriozne simptome.
Odgovarajući na izvještaj Nacionalne akademije nauka, State Department je tada naglasio da "svaki mogući uzrok ostaje spekulativan" te da je istraga, koja je sada stara tri godine, još uvijek "u toku".
Šef CIA William Burns izjavio je 23. jula da se oko 100 pripadnika te američke agencije i njihovih članova porodica nalazi među 200 američkih zaposlenih oboljelih od “Havana sindroma”.
Postoji “vrlo velika mogućnost” da je sindrom namjerno uzrokovan i da bi Rusija mogla biti odgovorna, rekao je Burns i dodao da će konačne zaključke dati kada završi istraga. Sa druge strane, Moskva negira umiješanost.
Par dana ranije svjetski mediji su izvijestili i da je u Beču zabilježen nagli porast misteriozne bolesti.
Kako je tada naveo BBC, američka vlada istražuje niz zdravstvenih incidenata u Beču koji uključuju njene diplomate i drugo osoblje administracije. U izvještaju se ističe da su prijavljeni simptomi slični "Havana sindromu".
Kako se objašnjava, otkako je u januaru predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) preuzeo dužnost, više od 20 zvaničnika američke diplomatije u austrijskoj prijestonici prijavilo je simptome.
Slučajevi u Beču prvi put su izašli na vidjelo 16. jula u časopisu Njujorker (New Yorker), a kasnije ih je potvrdio američki State Department.
Reuters je javio i da austrijske vlasti istražuju navode.
"Ove izvještaje shvatamo vrlo ozbiljno i, u skladu s našom ulogom države domaćina, radimo s američkim vlastima na zajedničkom rješenju", navodi se u saopštenju austrijskog Ministarstva spoljnih poslova.