Svijet

Šta je ciklon-bomba koja hara Amerikom: Oluja čiju je razornu snagu bolje ne osjetiti

Pojam ciklon-bomba s vremena na vrijeme pojavljuje se u pričama o vremenskoj prognozi. Evo što to znači.

Šta čini oluju ciklon-bombom?

Ciklon-bomba je termin koji se daje za oluju koja brzo jača i koja ispunjava jedan važan kriterij. Općenito, pritisak mora pasti za 24 milibara (jedinica pritiska) unutar 24 sata.

Zašto se tako zove?

Međutim, ta se referentna vrijednost također temelji na geografskoj širini oluje. Dakle, zahtjev za milibarima može se mijenjati ovisno o tome gdje se oluja formira.

Ali zašto se tako zove?

Pojam se može pratiti do meteorološkog istraživačkog rada objavljenog u izdanju Monthly Weather Review iz 1980. godine.

Njegovi autori, meteorolozi s MIT-a Fred Sanders i John Gyakum, temeljili su se na radu švedskog meteorološkog istraživača Tora Bergerona. Šveđanin je u početku definirao "brzo produbljujuće" oluje kao one koje zadovoljavaju kriterij od 24 milibara u 24 sata.

Ali Bergeron je bio visoko u Skandinaviji, gdje oluje jačaju mnogo brže zbog geografske širine , prenosi CNN.

Sanders i Gyakum prilagodili su osnovna pravila da se razlikuju ovisno o geografskoj širini.

Dodali su izraz "bomba" zbog eksplozivne snage koju ove oluje dobijaju iz naglog pada pritiska (iako Gyakum navodno više ne koristi tu riječ zbog aluzije na oružje).

(Foto: AA)

Da biste izračunali pad pritiska potreban za ciklon-bombe, uzmete sinus geografske širine na kojoj se nalazi niski pritisak i podijelite ga sa sinusom od 60 stepeni (a mislili ste da nikada nećete koristiti trigonometriju).

Moguće je izračunati

Zašto 60 stepeni? To je geografska širina na kojoj je bio Bergeron kada je razvio početnu skalu.

Nakon što napravite izračun, pomnožite taj rezultat s 24. To je broj milibara za koji pritisak oluje mora pasti da bi se službeno kvalificirala kao ciklon-bomba na određenoj geografskoj širini.

Ciklon-bomba upravo je u petak zahvatila dijelove Sjedinjenih Američkih Država. Zbog toga je otkazano nekoliko hiljada letova. Više od milion ljudi ostalo je bez struje, prenosi AA.

Zbog snažne arktičke zimske oluje upozorenja su izdana za velike dijelove SAD i Kanade.

Meteorolozi su prognozirali da će ovo biti najhladniji Božić u posljednjih nekoliko decenija.

U petak su se u državama Montani, Južnoj Dakoti i Wyomingu temperature spustile i do minus 45 stepeni Celzijusovih.

Desetine vozila učestvovalo je u nesrećama širom zemlje zbog vremenskih prilika, a najmanje devet osoba je poginulo, javljaju mediji.

Proglašeno vanredno stanje

Više od 8.000 letova je otkazano u petak uoči praznika, dok je zabilježeno više od 25.000 kašnjenja, navodi internet stranica za praćenje letova FlightAware.

Oluja je izazvala velike poplave u dijelovima New Yorka i New Jerseya.

Nekoliko država, uključujući New York, West Virginia, Kentucky, Georgia, North Carolina i Oklahoma, proglasilo je vanredno stanje.

(Foto: AA)

Američki predsjednik Joe Biden pozvao je Amerikance da slijede upozorenja lokalnih zvaničnika i da se klone cesta jer su u nekim državama zatvorene.

Stručnjaci upozoravaju da niske temperature koje izazivaju velike probleme u SAD-u i Kanadi mogu dovesti do promrzlina na goloj koži u roku od pet do deset minuta.

Upozorili su na veliku opasnost od ozeblina koje nastaju kod smanjenog protoka krvi. Nedostatak tople krvi može dovesti do smrzavanja i pucanja tkiva, a u nekim slučajevima i amputacije.

Clicky