javnost ogorčena

Srušena Villa Nardelli u Mostaru, gradonačelnik Kordić “zaradio” krivičnu prijavu

Ogorčenje većeg dijela javnosti u Mostaru izazvalo je rušenje Ville Nardelli, koja se nalazila između šetališa Nikole Šubića Zrinjskog i Liska ulice.

Prema mišljenju struke, objekat je trebao biti proglašen nacionalnim spomenikom. Sve je rezultiralo i krivičnom prijavom. Umjesto toga poslužio je kao prostor za pozornicu.

Arhitektonska vrijednost

Villa Nardelli u Mostaru iz 1931. godine jedna je od rijetkih objekata u Mostaru izgrađenih između dva svjetska rata, a koji je imao neku arhitektonsku vrijednost. Predstavljala je graditeljsko naslijeđe Mostara i bila sastavni dio ambijentalne cjeline prostora oko Rondoa, prenosi Federalna.ba.

"Ona je posjedovala arhitektonsku vrijednost kao objekt izgrađen između dva svjetska rata i projektiran u uredu jednog dosta značajnog njemačkog arhitekte u Stuttgartu", objašnjava historičarka umjetnosti Tatjana Mićević-Đurić.

Unatoč važnosti, srušena je. A nije smjela biti, kaže Mićević-Đurić te dodaje da u BiH ne postoje adekvatni zakoni koji bi zaštitili objekte od višestruke važnosti i značaja za našu zemlju.

O njegovoj sudbini, u ovom slučaju, odlučio je Grad, kaže gradonačelnik Mario Kordić (HDZ BiH).

"Pričate o onoj ruševini, hrpi smeća, miševa i svega ostalog u samom centru grada. Lokalitet je privatna parcela jedne firme iz Hercegovine“, rekao je on.

Odobrio rušenje

Zbog toga je, kaže, odobrio rušenje, jer navodno je Villa Nardelli godinama predstavljala opasnost za građane.

Zbog ovakvog poteza reagirala je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika u BiH koja je podnijela krivičnu prijavu protiv Marija Kordića, uz naglašavanje da su ranije upozoravali da ovaj objekt ne smije biti srušen.

Objekat Ville Nardelli nije bilo moguće obnoviti u stanju u kakvom se trenutno nalazio, priča Mićević- Đurić, jer se sa njegovom zaštitom reagovalo prekasno.

Zbog toga se upravo pritisak najviše stavlja na nadležne institucije u BiH da donesu zakone koji će stati u zaštitu građevinskog naslijeđa države.

Clicky