Fahrudin Solak, osuđen pred Sudom BiH na šest godina zatvora javio se na izdržavanje kazne u Državni zatvor u Vojkovićima.
Solak je na izdržavanje kazne prvobitno trebao otići 29. februara, ali je žalba koju je uložio na rješenje o odbijanju molbe za odgodu odlaska u zatvor odložila do danas početak izdržavanja kazne za Solaka.
Podsjećamo, pravosnažnom presudom Suda BiH od 27. januara ove godine Fahrudin Solak, sad već bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite osuđen je na šest godina zatvora u predmetu „Respiratori“.
Pored Fadila Novalića, koji je u istom predmetu osuđen na četiri, te Fikreta Hodžića koji je dobio pet godina zatvora, Solak je dobio najvišu kaznu za djela koja su mu stavljana na teret.
Krivotvorio ugovor
Solak je osim toga što je osuđen za krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja osuđen i za krivotvorenje službene isprave.
Podjsećamo, Solak je s Hodžićem 3. aprila 2020. godine prvo potpisao ugovor o nabavci respiratora HCVE003. međutim, kada su uvidjeli da neće moći nabaviti te respiratore, Solak i Hodžić su nakon petnaestak dana napravili ispravku u tom ugovoru i ispravili predmet nabavke u respiratore ACM812 A.
Pri tome su cijenu od 10,5 miliona KM ostavili istu, a da o tome nisu obavijestili ni Federalni štab civilne zaštite, niti Vladu FBiH, koji nisu uopšte znali ni za postojanje ugovora ni za prvi ni za drugi tip respiratora. Štabu i Vladi FBiH je predočeno u materijalima da se nabavlja medicinska oprema i specifikacije za respiratore nije bilo.
"Apelaciono vijeće cijeni da bi bespotrebno ponavljanje vodilo ponovnoj elaboraciji dokaza o činjenici da je model respiratora, koji je II-optuženi Solak naknadno unio u dokumente, od početka bio u planu. Razgovori između III-optuženog Hodžića i Kristijana Marića, II-optuženog Solaka i svjedoka Hasana Ganibegovića, kao i iskazi drugih svjedoka, akcentirajući iskaz svjedokinje Sanite Alagić, jasno ukazuju da se primarno radilo o vrsti respiraotra, HC VE003, a da je po njihovom nestanku s tržišta, jer III-optuženi Hodžić nije ni imao obezbjeđen predmet ugovora, II-optuženi Solak pristupa krivotvorenju dokumentacije i unošenju podataka o dostupnim respiratorima ACM8112 A, sve kako bi se posao realizovao do kraja u korist III-optuženog Hodžića", navodi se u presudi.
Svjesno prikrio predmet nabavke
U pravosnažnoj presudi Apelaciono vijeće Suda BiH stoji da je dokazano da je Fahrudin Solak svjesno prikrio da se nabavljaju respiratori kada je Federalnom štabu civilne zaštite upućivao materijale za sjednicu na kojoj se odlučivalo o nabavci medicinske opreme.
"U svojstvu direktora FUCZ koristeći proširena ovlaštenja načelnika FŠCZ Fahrudin Solak je zahtijevao obavezno telefonsko sazivanje sjednice FŠCZ, te za sjednicu u svojstvu direktora FUCZ pripremio prijedlog odluke o nabavci materijala i opreme u iznosu od sedam miliona KM uz druge materijale za sjednicu, a iz kojih nije vidljiv predmet nabavke, svjesno prikrivši podatke o predmetu nabavke, a zatim se na sjednici FŠCZ saglasio sa donošenjem ove Odluke i u ime komandanta FŠCZ istu svojeručno potpisao. Solak i Hodžić nisu smjeli zaključivati ugovor o nabavci 100 respiratora bez prethodno utvrđene i od stručnih organa, odnosno komisija i nadležnih organa, stručnih osoba potvrđene i odobrene specifikacije, kako bi to bilo u slučaju da su ove respiratore nabavljali kvalificirani ugovorni organi poput federalnih zdravstvenih ustanova, federalnog zavoda za javno zdravstvo i ministarstava zdravlja u Federaciji", jasno piše u pravosnažnoj presudi koju svi osuđeni negiraju.
U pravosnažnoj presudi stoji i da je dokazano da je Solak prekršio Zakon o javnim nabavkama BiH.
"Kako to prvostepeni sud pravilno navodi, bila je umišljajno pogrešna odluka Solaka, kao direktora FUCZ, da se pojavi kao ugovorni organ kod nabavke 100 respiratora u vrijednosti od 10 miliona KM pozivom na odredbu člana 10 Zakona o javnim nabavkama, tj izuzimanjem od primjene tog Zakona, protivno zaključku Vlade Federacije kojom je samo zdravstvenim ustanovama u Federaciji bilo dozvoljeno da tokom proglašene nesreće nabavljaju ova neophodna medicinska sredstva u skladu sa članom 10. Zakona o Javnim nabavkama, izuzimanjem odredbi o javnim nabavkama. Stoga je i za Apelaciono vijeće jasan zaključak da su se optuženi u ovom slučaju nezakonito angažirali na nabavci medicinskih sredstava, respiratora, i opreme direktnim sporazumom na način da se favorizuje unaprijed poznat ponuđač i time krši načelo transparentnosti i jednakosti, i to putem pravnog lica koje nije ispunjavao zakonske uslove, koje nije bilo registrirano za uvoz, a sve protivno pomenutom zaključku Vlade", navelo je Apelaciono vijeće u obrazloženju pravosnažne presude.
Šta su o Solaku pisali Novalić, Kalajdžić i Ganibegović
Inače, Solak je osim što je bio direktor FUCZ-a u vrijeme nabavke respiratora bio je i načelnik Federalnog štaba civilne zaštite.
Već 25. marta, desetak dana nakon što je Vlada FBiH proglasila stanje prirodne nesreće, izmijenjena je Uredba o FŠCZ-e, prema kojoj je Solak dobio veće ovlasti od tadašnje komandantice Štaba, Jelke Milićević.
Naime, prema ranijoj Uredbi komandantica je sazivala sjednice Štaba, a prema izmijenjenoj Uredbi je navedeno da će sjednice Federalnog štaba, komandant Štaba sazivati na zahtjev načelnika Federalnog štaba.
Izmijenjenom Uredbom je i broj članova Štaba smanjen s 21 na sedam, odnosno na devet uključujući komandanta i načelnika.
Ove izmjene su se tokom suđenja dovodile u vezu s tim da se željela uspostaviti jača kontrola nad ljudima koji su odlučivali o nabavkama vrijednim milione maraka.
Zanimljivo je da je do redukcije broja članova Štaba došlo samo dan nakon što je tadašnja članica Štaba Marina Bera iz Federalnog ministarstva zdravstva ukazala na sjednici 24. marta da se moraju dostavljati specifikacije za opremu koju FUCZ predlaže da se nabavlja.
Sutradan je Bera smijenjena i nije ušla u sastav novog Štaba.
Inače, u sudnici su tokom suđenja u predmetu „Respiratori“ prikazane poruke iz Viber grupe Gensek, u kojoj su se dopisivali Fadil Novalić, njegov tadašnji šef kabineta Hasan Ganibegović, te Edita Kalajdžić, sekretarka Vlade FBiH, Novalićeva nekadašnja bliska saradnica i „siva eminencija“ u Federalnoj vladi bez čije saglasnosti nisu mogle proći mnoge važne odluke.
Ona je i jedna od svjedokinja na suđenju koja je promijenila iskaz u odnosu na onaj dat tokom istrage, kada je „propjevala“ o svemu što zna, a poslije se predomislila.
U toj prepisci od 24. marta, dan uoči izmjene Uredbe i smjene Štaba, ovaj trojac je spominjao i tadašnju ministricu finansija i komandanticu Štaba Jelku Milićević i Fahrudina Solaka, a Novalić je tada napisao:
"Imamo najbolji budžet u državi i dato je da njim upravlja Jelka – dok mu Edita Kalajdžić odgovara: “Moramo smijeniti Krizni štab”.
U daljoj komunikaciji Novalić kaže “Ako Solak ne promijeni poslovnik, možemo se slikati”, a Edita Kalajdžić na to piše: “Ma, mijenjat ćemo i Solaka”.
Potom Hasan Ganibegović za Solaka piše: “Ograničen k’o balkon, al’ vozi novog ‘Touarega'”, a Kalajdžić piše: “Dok on dokaže da je u pravu, mi ćemo se izvući iz krize”, na što Ganibegović konstatira: “K’o da je komandant NATO-a”.
Potom Novalić za Solaka piše: “On jadan ni ne zna da ne odlučuje ništa, a mogu misliti šta Hrvati misle, evo još jedan u nizu glupih Bošnjaka”.